Članak

Bosna i Hercegovina poboljšava zaštitu manjinskih prava

Na inicijativu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Evropska unija i Vijeće Evrope podržali su vlasti u uspostavljanju mehanizma

(Patria) - Bosna i Hercegovina poduzima mjere u zakonodavstvu i praksi za zaštitu prava nacionalnih manjina u državi i promoviše upotrebu manjinskih jezika u skladu s Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina i Evropskom poveljom za regionalne ili manjinske jezike.

Na inicijativu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Evropska unija i Vijeće Evrope podržali su vlasti u uspostavljanju mehanizma za poboljšanje primjene standarda definisanih u ove dvije konvencije i provođenju preporuka Vijeća Evrope, kroz zajednički projekat EU/VE “Promocija različitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovini.”

Saliha Đuderija, pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice u Bosni i Hercegovni je navela: “Aktivnosti koje se provode u saradnji sa Vijećem Evrope i razvijeni alati predstavljaju praktičan i opipljiv doprinos kojim se poboljšava ispunjenje međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine u oblasti ljudskih prava. Posebno je važno spomenuti uspostavljanje metodologije koja podstiče uključivanje različitih institucija u procesu monitoringa evidencije poštivanja ljudskih prava. Takav pristup također osigurava bolje razumijevanje standarda koje preporučuje i za koje se zalaže Vijeće Evrope, što rezultira boljim uživanjem prava pojedinaca/ki, posebno pripadnika/ca manjinskih zajednica. Na kraju, ovo također pomaže zemlji da napreduje u procesu integracije u EU, pokazujući povećano razumijevanje i poštivanje osnovnih prava. "

Novoosnovani mehanizam omogućava razvoj kriterija i pokazatelja o pravima nacionalnih manjina. Oni će poslužiti kao osnova za prikupljanje i obradu relevantnih kvalitativnih i kvantitativnih podataka. Ovo nije neophodno samo za praćenje i poboljšanje primjene preporuka koje se odnose na Okvirnu konvenciju i Jezičku povelju, već će također pomoći da se bolje identifikuju oblici nedostataka s kojima se suočavaju nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini. Na primjer, u vezi s jednakošću i anti-diskriminacijom, podaci će pomoći u razvijanju inicijativa različitih tijela / institucija za borbu protiv diskriminacije zasnovane na etničkoj pripadnosti i jeziku. Ovo je važan element za praćenje učinka države u jednakom tretiranju svih građana/ki i smanjenju socijalne isključenosti.

Projekat „Promocija različitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovini“ je dio zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“ koji implementira Vijeće Evrope.

Ovaj projekat se nadovezuje na Horizontal Facility I projekat koji je za cilj imao jačanje zaštite i promociju nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini, uz uvođenje dvije dodatne tematske komponente - sprečavanje i borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i / ili rodnog identiteta i borbu protiv govora mržnje.

"Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022" je zajednička inicijativa Evropske unije i Vijeća Evrope koja omogućava svojim korisnicima ispunjavanje reformskih agendi na polju ljudskih prava, vladavine prava i demokratije u skladu sa evropskim standardima, uključujući, gdje je to moguće, i u okviru procesa proširenja EU. Ovaj trogodišnji program vrijedan 41 milion eura pokriva projekte u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Turskoj i Kosovu(*)  koje implementira Vijeće Evrope od maja 2019.godine.

#BiH