Piše: Amina Čorbo-Zećo
Hastahana je opet prljava, ovo je objava načelnika općine Centar Srđana Mandića, koji je od izbora za načelnika zajedno s cijelom Našom strankom krenuo u obračun s Centralnom bankom BiH.
„Iako smo postavili 10 novih kanti za otpatke, zajednički očistili ovaj prostor i dogovorili se da ćemo se zajedno brinuti i boriti za Hastahanu. Ovaj put nije odgovoran KJKP Rad, KJKP Park, jer se kante redovno prazne. Da li je teško na rolama, biciklu ili skejtu preći 10-ak metara do korpe za otpatke? Mi odustati nećemo, ali sami ne možemo“, napisao je Mandić uz fotografije koje oslikavaju stanje u Hastahani.
Dakle, bolje smeće nego državna institucija, lako bi se mogla prevesti ojava Mandića. Posebno ako se uzme u obzir da izgradnja zgrade ne bi zauzimala dio parka u kojem koliko-toliko ima zelenila.
Još uvijek traje trakavica, a Mandić nastavlja s protjerivanjem Centralne banke s njihovog zemljišta.
Podsjećamo, Mandić i premijer KS Edin Forto ponudili su Centralnoj banci drugo zemljište za izgradnju zgrade Centralne banke i to u momentu kada gradnja skoro treba da počne na parceli koja je u vlasništvu CBBiH, naziva Kranjčevićeva, a koja se naslanja na Park prof. dr. Nijaz Duraković, na lokalitetu Hastahana.
Iz Centralne banke BiH su logično odbiti ovaj nesuvisli prijedlog, tim prije jer su oni vlasnici zemljišta i jer su sve procedure okončane.
Ali to nije dovoljno Našoj stranci i ostalim partnerima, koji se za sada nisu javno izjašnjavali niti davali komentare u vezi ove važne teme.
Predrag Kojović, predsjednik Naše stranke gostujući kod Bakira Hadžiomerovića rekao je najveću istinu da ne postoji pravni osnov da se gradnja zaustavi.
„Da je pravno moguće zaustaviti taj proces ili vratiti ga mi bismo to učinili“, kazao je Kojović kazujući da bi jedina mogućnost bila da se Centralna banka sama odrekne svojih prava!?
I pošto ne postoji pravna mogućnost i nemoguće je zakonski sporiti gradnju onda se krenulo s opstrukcijama. Da li je ovo slika nove vlasti u KS?
Šta o ovome misle Elmedin Konaković i Nermin Nikšić?
Da su nelogične stvari pokazuje i regulacioni plan koji je ranije predviđao izgradnju Muzeja grada, a koji gabaritima daleko premašuje sadašnji plan izgradnje banke. Začudo Mandić i ekipa nisu imali ništa protiv izgradnje Muzeja, a kada bi mnogo više bilo uništeno zelenila i parka!?
Raniji regulacioni plan
Sadašnji regulacioni plan
Treba li napomenuti da je dozvola za izgradnju u Banja Luci završena ekspresno, a nova zgrada Centralne banke krasi već duže vrijeme grad na Vrbasu.
Zbog čega onda nekome isti taj projekat smeta u glavnom gradu BiH?
Centralna banka BiH platila je zemljište i završena je sva papirologija, a cijela priča prošla je na Općinskom vijeću.
Ako je dozvoljena gradnja po urbanističkom planu stvari se više ne mogu vraćati, čemu onda trakavice i osporavanja?
Moglo bi danas ili sutra u sudskom postupku naštetiti se Općini Centar ukoliko menadžment Centralne banke pokrene proces obeštećenja, a ceh će opet platiti građani.
Idejno rješenje CBBiH vrlo je precizno i jasno. Značajan dio ovog projekta bi bio posvećen okolnom uređenju i hortikulturalnim rješenjima, kojim će se budući objekat u potpunosti uklopiti u cjelokupan ambijent lokaliteta „Hastahana“ i parka „prof. dr. Nijaz Duraković“. Ali je za sada Mandiću, Našoj stranci i drugima u vlasti draže smeće!