Članak

GRAS opet u blokadi, SDA mu svezala omču oko vrata

Istorijski sporazum kamen spoticanja.

Piše: Ernad Metaj


Problemi u GRAS-u se nastavljaju, a omča oko vrata ovom preduzeću svezana je prije pet mjeseci kada je potpisan „istorijski“ sporazum s Vladom KS. Tadašnje upravne strukture GRAS-a odustale su od tužbenog zahtjeva teškog 300 miliona maraka koje im je KS dugovao za subvencije.

-    Nadzorni odbor je svojom odlukom naložio menadžmentu preduzeća da uradi najbolju stvar za GRAS. Mi nismo rekli da se tim sporazumom povuče tužbeni zahtjev, već da Uprava procijeni šta je najbolje za firmu, rekao nam je Adis Šehić, predsjednik NO GRAS-a.

U to vrijeme v.d. direktora GRAS-a bio je Almir Ahmetspahić koji će ubrzo nakon sporazuma postati povjerenik SDA za Novo Sarajevo. Oni koji se u GRAS-u ne slažu s ovom odlukom smatraju da je Ahmetspahić prodao GRAS za političku funkciju.

-    Moja politička funkcija nema nikakve veze sa sporazumom koji smo potpisali s GRAS-om. Čim sam imenovan za povjerenika ja sam podnio ostavku na mjesto direktora. Ja smatram da je sporazum bio najbolje rješenje za firmu, ali su problem tužbe radnika za koje niko nije imao tačnu informaciju koliko iznose, za Patriju je istakao Ahmetspahić.

Sindikat GRAS-a je dao saglasnost na sporazum jer su kako predsjednik Sindikata Amir Muminović kaže vjerovali da će kroz isplatu zaostalih poreza i doprinosa radnicima, te planiranja sredstava za tužbe radnika biti riješeni problemi. Međutim, izgleda da su se u tužbama preračunali. 

- Sindikat nije htio biti problem za taj sporazum i vjerovali smo upravi da je sve u redu. Nama su advokati rekli da u slučaju nepoštivanja sporazuma možemo ponovo tužiti kanton, za Patriju je izjavio Muminović.

Advokat radnika Elmin Plećan kaže da to nije tačno, jer kada se odustane od tužbe ne može se ponovo ista pokrenuti.

- Ja sam upozoravao da se ne potpisuje Sporazum kojim će se GRAS obavezati da odustane od tužbe. Također sam  sugerisao da je 15 miliona maraka planiranih za tužbe radnika nedovoljno. U tom trenutku smo svi znali da će trebati preko 25 miliona, za Patriju je rekao Plećan.

Bivši direktor Ahmetspahić kaže da to nije tačno i da od Plećana nisu mogli dobiti tačnu informaciju, da jesu bila bi u sporazumu. Plećan ni za Patriju nije mogao reći koliko je još novca potrebno za isplatu tužbi radnika. 

Zbog tužbi radnika GRAS je od danas opet u blokadi. Direktor Senad Mujagić uspio je jučer isplatiti dvije plaće, ali nije stigao uplatiti račun za gorivo dobavljaču kojem je GRAS već dužan milion i po maraka. 

- Situacija je i dalje teška. Trebalo je da za tužbe radnika uplatimo 2,5 miliona, ali je za par dana na naplatu došlo preko tri miliona. Izgleda da se zaista pogriješilo s tim sporazumom. Mislim da bi i advokat radnika mogao biti korektniji i malo razgoditi naplatu, ovako smo cijelo vrijeme taoci izvršenja koja svaki dan pristižu, rekao nam je Senad Mujagić direktor GRAS – a.

Politika se sve ove godine igrala s GRAS-om, posebno SDA. Zbog malverzacija s javnim nabavkama na sudu je bivši ministar saobraćaja Mujo Fišo. S njim je na sudu i bivši predsjednik sindikata Adnan Himzanija. Istorijski sporazum s GRAS-om je potpisan u vrijeme vlade predvođene sa SDA, a saglasnost je dala i Skupština GRAS-a na čijem je čelu bio jedan od bivših direktora Avdo Vatrić. 

- Bojim se da trenutno GRAS neko koristi kao sredstvo pritiska na ovu vladu, rekao nam je Adis Šehić.

Aktualna vlada GRAS-u je za prvih pet mjeseci dala više novca nego što se izdvajalo na godišnjem nivou. Obustava saobraćaja je spriječena isplatom dvije zaostale plaće, ali GRAS je već pojeo dvije naredne tranše. Ubuduće će ovisiti od vlastitih prihoda, a oni ni izbliza nisu dovoljni za isplatu plaća. Nad GRAS-om je i prekid snabdijevanja električnom energijom, a upitna će biti i nabavka goriva. GRAS trenutno mjesečno zarađuje oko 400.000 maraka.

#BiH