Piše: Ernad Metaj
Na 440 stranica akademik Slavo Kukić je u svojoj novoj knjizi sažeo, kako to kaže profesor Esad Bajtal, trideset godina nerada, nereda i nemorala etno politikantstva. Kroz ovu knjigu se oslikava i lična hrabrost intelektualca kao što je Kukić koji se za razliku od velikog broja kolega nije držao ličnog komfora u kojem je mogao uživati.
Za njega Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzla kaže da je angažovani intelektualac na strani istine i humanizma. Nažalost, kako kaže Šehić, mnogi intelektualci su pristali da budu zarobljeni u dogme pokazujući da „zlo nije u vinu, nego u čovjeku“. Rezultat toga je bestidni revizionizam istorije na ovim prostorima.
- Njegovi članci godinama otvaraju bolesno tkivo našeg društva. Tačno je Kukić detektirao da smo svjedoci postojanja i opstajanja jednog virusa koji je opasniji od korone, to je virus koji je razorio bit bosanskohercegovačkog društva ubijajući komšiluk kao njegovu temeljnu vrijednost, istakao je Šehić.
Profesor Miodrag Živanović iz Banja Luke kaže da su Kukićevi tekstovi pisani ljudskim jezikom u metaforama koje su lako shvatljive svima. Iz tih tekstova se jasno vidi da živimo u vremenu kada stvari sa životom i postojanjem nisu kako treba.
- Ovo je kritika vlada koje nam brutalno uništavaju život, smatra Živanović.
Prema mnogim ocjenama knjiga „BiH Žarište novog političkog virusa“ je svojevrsni bukvar o tome šta su sloboda i demokratija. Iz nje se potpuno jasno vidi kako su aktualne politike BiH pretvorile u robijašnicu otvorenog tipa kojom upravljaju lažovi.
Svojim društvenim angažmanom akademik Kukić otkriva nam licemjerstvo etnonacionalnih politika koje se međusobno napadaju, a istovremeno čvrsto drže zajedno koordinirano šireći entropiju životnog besmisla. Moralna entropija je postala bestidna bujajuća fenomenologija, a na sceni je višedecenijski planski projektovani socijalni haos. Izgubila se egzistencijalna sigurnost običnog čovjeka, a neofašizam je ušao u sve pore društva od Predsjedništva BiH do mjesne zajednice.
BIH treba više angažiranih intelektualaca poput Kukića kako bi se širio virus istine, ali i empatije kojima je potreban domaćin u ljudskom organizmu. Da ipak nije sve tako crno nadu budi sam autor koji se oduševio promocijom knjige u Bugojnu i odnosom aktualnog načelnika Hasana Ajkunića prema tekovinama antifašizma. Njegov odnos prema pisanoj riječi i promociji antifašističkih ideja na određen način bude nadu da tragom poratnog egzistencijalnog na političkoj sceni ipak neće vječno ostati loši, gori i najgori.
- Taj čovjek mi je pomogao da pobijedim predrasude koje sam stvorio u sebi i da shvatim da u svim političkim opcijama postoje sjajni ljudi koji mogu popraviti stvari u BiH, rekao je Kukić.