Predsjedavajući Doma naroda i Zastupničkog doma parlamenta BiH Bakir Izetbegović i Borjana Krišto učestvovali su na 2. Samitu predsjednika parlamenata zemalja Zapadnog Balkana i Evropskog parlamenta.
Govoreći na temu „Osnovna uloga parlamenata u procesu proširenja Evropske unije (EU) u post-Covid periodu“, Izetbegović je istaknuo da parlamenti imaju ključnu ulogu u tom procesu.
Podsjetio je da je BiH ostvarila određeni napredak u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, ali da je pandemija koronavirusa značajno utjecala na dinamiku aktivnosti.
- Izmjenama Izbornog zakona je omogućeno održavanje Lokalnih izbora u Mostaru, Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje je profunkcionisao i redovno održava sastanke, usvojeni su Strateški okvir za reformu javne uprave u BiH i Akcijski plan za reformu javne uprave, te Revidirana strategije za rad na predmetima ratnih zločina. Započeta je izrada Programa integriranja BiH u EU, a u toku je, ili je pred nama, razmatranje i usvajanje važnih zakona koji se odnose na jačanje demokratije i vladavine prava – kazao je Izetbegović.
Krišto je tokom svog obraćanja na Summitu kazala kako je u procesu napretka ka Europskoj uniji (EU) učinjeno nekoliko značajnih koraka, ali da je taj put dodatno opterećen raznim problemima i izazovima unutar same BiH.
Jedan od najvećih izazova na tom putu, rekla je Krišto, svakako je izmjena izbornog zakonodavstva u smislu primjene temeljnih demokratskih standarda, kroz uvažavanje demokratski izražene volje sva tri konstitutivna naroda u BiH i svih njenih građana.
Naglasivši kako su izmjene Izbornog zakona sukladno odluci Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda i presudama Europskog suda za ljudska prava i jedan od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u EU, Krišto je istaknula da Bosna i Hercegovina može i mora pronaći dovoljno unutarnjeg potencijala za dogovor i prevladavanje sada već kroničnih izazova, isključivo na tragu europskih vrijednosti, traženja kompromisa, dijaloga i konsenzusa.
Predsjedavajući Doma naroda ocijenio je da je Zapadni Balkan dio Evrope u svakom smislu, te da ne smije ostati izolovan i da građani regije moraju dobiti jasno uvjerenje da se to neće dogoditi.
U tom kontekstu je kao pozitivne istaknuo snažne poruke Evropskog parlamenta, poput posljednjeg usvojenog Izvještaja kojim se pruža podrška evropskoj perspektivi BiH, te dodatno jača opredijeljenost građana za nastavak puta ka članstvu u EU.
- To ujedno obavezuje i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine da, uprkos političkim razlikama u BiH koje se nerijetko čine teško premostivim, aktivnije pristupi ispunjavanju obaveza koje nam mogu najprije donijeti kandidatski status, a zatim i članstvo u EU – kazao je Izetbegović.
Osvrćući se na trenutnu epidemiološku sliku koja je znatno povoljnija kako u zemljama regije tako i u BiH i obzirom da BiH trenutno ispunjava kriterije za stavljanje na zelenu listu zemalja, Krišto je potcrtala da očekuje od Europske komisije pozitivno mišljenje kada je u pitanju olakšanje prelaska granice i neometano kretanje državljana BiH unutar EU.
Na kraju izlaganja Krišto je zaključila kako očekuje da je vrijeme preostalo do kraja godine ključno u kontekstu ukupnih napora na dobijanju kandidacijskog statusa i stvaranju europske BiH koja jedino kao država visokog stupnja institucionalne sigurnosti za pripadnike sva tri konstitutivna naroda može dati svoj puni doprinos EU kao prostoru mira, sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta".