Piše: Rasim Belko ([email protected])
Evropski i američki zvaničnici tokom misija i posjeta Bosni i Hercegovini veoma često apostrofiraju korupciju kao jedan od ključnih problema koji je potrebno riješiti kako bi Bosna i Hercegovina ubrzala svoj integracijski proces.
Nesumnjivo je da su najodgovorniji za veliki broj korupcijskih afera i generalno loše stanje u oblasti vladavine prava krivi bosanskohercegovački političari. No, pitanje je koliko odgovornosti nose i međunarodni predstavnici, koji prečesto veoma sporo reaguju spram tih političkih elita upetljanih u kriminalne procese.
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države su u vrhu liste onih koji finansijski pomažu reformisati Bosnu i Hercegovinu u uređen sistem. Međutim, i sredstva koja oni ulažu često završavaju na privatnim računima, a niko poslije ne odgovara za takva ponašanja.
Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD za Patriju kažu da se “procjenjuje da su Sjedinjene Američke Države investirale blizu dvije milijarde dolara da bi pomogle obnovu i izgradnju demokratskih institucija u BiH”.
“Naša pomoć koristi se za finansiranje projekata na državnoj razini, u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Distriktu Brčko. Naši programi pomoći su inherentno transparentni i sadrže mehanizme za monitoring implementacije i korištenja fondova. Kako bi unaprijedili pristup javnosti informacijama o programima strane pomoći, Ministarstvo vanjskih poslova SAD (the U.S. State Department) i USAID rade zajedno kako bi ove godine finalizirali konsolidaciju Foreignassistance.gov i Foreign Aid Explorer”, ističu iz Ambasade SAD.
Očito je da su i u Ambasadi SAD u BiH shvatili s kim imaju posla u Bosni i Hercegovini pa sada razvijaju mehanizme kako bi zaštitili svoju investiciju.
“Sjedinjene Američke Države posvećene su promovisanju demokratije, transparentnosti, odgovornosti te demokratske vladavine širom Zapadnog Balkana, što je u skladu sa standardima koje zemlje regiona moraju ispuniti da bi osigurale svoj napredak na evropskom putu. Iskazujuci to opredjeljenje, predsjednik Joe Biden je potpisao novu Izvršnu naredbu kojom se dopunjava i unapređuje postojeći okvir nacionalne vanredne situacije definisan Izvršnom naredbom (E.O.) 13219 od 26. juna 2001. godine i Izvršnom naredbom (E.O.) 13304 od 28. maja 2003. godine koje se odnose na Zapadni Balkan, te proširuju kriteriji za uvrštavanje na listu za sankcije kako bi se odgovorilo na trenutne izazove, poput korupcije, te identifikovali pojedinci koji predstavljaju prijetnju miru, sigurnosti, stabilnosti ili teritorijalnom integritetu bilo kojeg područja ili države na Zapadnom Balkanu, i na druga djela koja obstruiraju ključne institucije i međunarodne sporazume, uključujući nove sporazume i institucije”, kažu iz Ambasade.
No, na pitanje zašto Ambasada sarađuje s domaćim lideirma koji kradu novac, odgovaraju da oni poštuju suverenitet BiH i da ta saradnja proizilazi iz toga.
Očito je da Ambasada SAD i njihove organizacije ne shvataju da je teško zaštititi novac od domaćih političkih gringosa.
No, iz Evropske unije za Patriju imaju drugačiji stav, kažu da njihova sredstva nisu bezuslovna.
„Jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala jedan je od 14 ključnih prioriteta na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji predočenih u Mišljenju Evropske komisije. Pomoć EU usmjerena je upravo ka postizanju ovog cilja. Međutim, vlasti u BiH i dalje trebaju učiniti mnogo više kako bi odradile svoj dio posla, a manjak dosadašnjih rezultata predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost”, naveo je u odgovoru na pitanja Patrije glasnogovornik Delegacije EU u BiH Ferdinand Koenig.
Dodaje da u ovom trenutku, zakonodavne vlasti u BiH trebaju bez odlaganja usvojiti nova i poboljšana zakonska rješenja koja uređuju sukob interesa i integritet u pravosuđu, a čiji su prijedlozi već sačinjeni. Istovremeno, pravosuđe u BiH treba ostvariti rezultate u pogledu proaktivnih istraga, potvrđenih optužnica, kaznenih progona i pravomoćnih presuda protiv organiziranog kriminala i korupcije, uključujući korupciju na visokom nivou.
“S pravom se referišete na presudnu ulogu istraživačkog novinarstva, koje je od vitalne važnosti za promicanje transparentnosti i odgovornosti u bilo kojem demokratskom društvu. Zbog toga EU pruža podršku i istraživačkom novinarstvu kao sastavnom dijelu borbe protiv korupcije. Evropska unija pomno nadgleda korištenje svih sredstava koja dodjeljuje svojim provedbenim partnerima u BiH. Kako bi se osiguralo da se sredstva troše na transparentan način i u skladu sa zakonom, redovno se vrše vanjske i neovisne revizije i evaluacije utroška sredstava Evropske unije. U okviru ovog sistema koji je pod temeljitim nadzorom, sredstva EU se nikada ne uplaćuju na „nepoznate račune“. U isto vrijeme, nastavljamo da blisko sarađujemo sa bh. vlastima, u interesu svih građana u BiH i njihovih težnji ka EU”, rekao je Koenig za NAP.
Ističe da “pomoć Evropske unije nije bezuslovna. Nastavljeni izostanak rezultata, posebno u oblasti vladavine prava, odrazit će se na odluke Evropske unije o daljnjoj finansijskoj podršci u BiH“.
I zaista je vrijeme da međunaroda zajednica redefiniše svoju ulogu, ali i ponašanje prema bh. vlastima. Jer što duže čekaju korupcijska hobotnica razvijat će nove pipka, a dobrobit građana i naroda ostati trajno nedostižna.
Nema potrebe da iko izmišlja toplu vodu, neka nam samo primjene svoja pravila iz zakone o korupciji i mi ćemo biit sretni više nego što smo s donacijama koje nestaju bez traga.