Članak

Fatmir Đeka: Vanredni izbori rješenje za izlazak iz crnogorske krize

Vanredni izbori su uvijek najpoštenije rješenje da se ovakva situacija prevlada na demokratski način.

SARAJEVO, (Patria) - Vanredni parlamentarni izbori su neminovnost, ali i najpoštenije rješenje za izlazak iz političke krize u kojoj se Crna Goa trenutno nalazi - ocijenio je, u intervjuu Pobjedi, Fatmir Đeka, poslanik Albanske kolicije „Jednoglasno“.

On je istakao i da postoji više modela za premoštavanje ove situacije bar do početka iduće godine. Đeka navodi i da je bojkot parlamenta legitimno političko sredstvo, ali i da mu predstavnici Albanske koalicije ipak neće pribjegavati, jer taj vid borbe ne podržavaju Evropska unija i drugi zapadni partneri Crne Gore.

Naglašava i da drugog puta osim dijaloga, na koji trenutno pozivaju gotovo sve parlamentarne partije, nema.

"Tačnije, sve drugo je bespuće. Naša neposredna prošlost nam govori o nužnosti vođenja dijaloga i pregovora kako bi se došlo do kompromisa i dogovora. Samo onima koji su na to spremni pripada budućnost", zaključio je Đeka u razgovoru za crnogorsku Pobjedu.

Prošlo je više od pola godine od izbora novog saziva izvršne vlasti. Kako ocjenjujete rad aktuelne Vlade?

"Ova je Vlada nastala kao rezultat složenih vanjskih i unutrašnjih okolnosti, u jednom kompleksnom političkom, ekonomskom i epidemiološkom trenutku. Naš je stav nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine bio da je ona svakako prelaznog karaktera i da nama tu nije mjesto. Potvrdilo se da je tako, odnosno da sa njom nijesu zadovoljni ni oni koji su je glasali, dok joj ni najveći broj onih koji je i sada podržavaju ne daju prelaznu ocjenu. Za nas je, u ovom trenutku, najvažnije da je nastavljen prozapadni kurs Crne Gore i da se, nakon niza srljanja i nagovještaja loših rješenja, stanje u državi lagano stabilizuje. A vlade dolaze i odlaze", istakao je Đeka.

Jesu li vanredni izbori neminovni, kao izlaz iz političke krize?

"Vanredni izbori su uvijek najpoštenije rješenje da se ovakva situacija prevlada na demokratski način, iako, kako mi procjenjujemo, niko nije baš mnogo zainteresovan da ih uskoro bude. Postoji dosta modela i rješenja kako da se napravi neki bajpas do, na primjer, početka naredne godine, jer izbori su, ipak, neminovnost. Skupština je zbog nedostatka kvoruma, usljed bojkota dva najveća politička subjekta, onemogućena da radi. Kako će se to odraziti na dalje funkcionisanje parlamenta, ali i države uopšte? To je njihov izbor, legitimno sredstvo političke borbe, koji mi razumijemo, ali mu se nećemo pridružiti. Tim prije što tako nešto ne podržavaju ni Evropska unija, ni drugi naši zapadni partneri", kazao je Đeka. 

#Region