Članak

Palmer ne želi prejudicirati imena na 'crnoj listi', dogovor o izbornom zakonu na liderima

Sastanku su prisustvovali i ambasador SAD u BiH Eric Nelson i šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstvnik EU-a u BiH ambasador Johann Sattler.

SARAJEVO, (Patria) – U Parlamentu BiH održan je sastanak članova Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara u Uredu za Evropu i Euroaziju Matthewom Palmerom i direktoricom za Zapadnu Evropu, Zapadni Balkan, Tursku i Ujedinjeno Kraljevstvo u Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelinom Eichhorst.

Sastanku su prisustvovali i ambasador SAD u BiH Eric Nelson i šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstvnik EU-a u BiH ambasador Johann Sattler.

Eichhorst je istakla kako ova godina predstavlja istinsku priliku za važne iskorake kada je riječ o ustavnim reformama i izmjenama izbornog zakonodavstva koje trebaju biti u skladu sa evropskim standardima i mišljenjima EU.

„Interresorna radna grupa ima izuzetno važnu ulogu kako bi se osigurali slobodni i fer izbori. Ključne aktivnosti su pred radnom grupom i zadovoljstvo mi je da imamo jedan otvoren pristup. Jedna od važnih tema je konkretizacija datuma kada bi se eksperti mogli sastati i raditi na implementaciji presuda ne samo Evropskog suda za ljudska prava već i Ustavnog suda kako bi se uklonila diskriminacija. Mi smo tu da pomognemo i pružimo podršku bez ikakvih razlika podjednako za sve građane i to je jedinstven stav koji EU ima sa SAD-om“, kazala je Eichhorst.  

Palmer je istakao da Interresorna radna grupa ima i zadatak i obavezu kao i predtstavnici svih stranaka koji su članovi da rade na unapređenju izbornog zakonodavstva, da pojačaju njegovu nepristrasnost i transparentnost i pojačaju povjerenje građana u izborni proces.

„2021. godina je godina da se provedu sve ove promjene, neophodno je provesti i ograničene ustavne promjene kako bi se provele sve presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda i omogući tehnička unapređenja izbornog procesa“, kazao je Palmer.  

On je istakao da izborni proces u BiH zahtijeva reforme koje će omogućiti od funkcionalnosti do pravičnosti sistema, kako bi se unaprijedio sistem za naredni ciklus.

„Još je puno posla za uraditi i mnogo je posla prd radnom grupom, od provedbe svih preporuka ODIHR-a i GRECO-a. Da angažuje i stručnost koja postoji unutar CIK-a, civilnog sektora i međunarodnih institucija.

OSCE je ponudio da bude domaćin jednom radnom satsanku radne grupe i predstavnika Venecijanske komisije kako bi se uključio i ODIHR i pružila pomoć“, kazao je Palmer.  

SAD i EU stoje zajedno rame uz rame u nastojanju da pomognu ovaj proces.

„SAD i EU su partner i Radnoj grupi i tu su kao i saveznici i najbolji zagovornici svih promjena koje je potrebno realizirati“, kaže Palmer.

Na pitanje o proširenju crne liste, Palmer je kazao da će se kriteriji koji su predviđeni dopunom uredbe primjenjivati na adekvatan način u skladu sa ovlaštenjima kako bi omogućili primjenu na terenu.

„Mi svakako ne možemo prejudicirati ili unaprijed govoriti ko bi se mogao naći na toj listi, svrha te uredbe je promoviranje američke politike u cilju mira, stabilnosti i prosperiteta u ovoj regiji“, kazao je.

Ističe da je fokus da se izbori 2022. godine održe u skladu sa evropskim standardima i da budu transparentni, što uključuje provođenje reformi ove godine.

„Važno je da se svi politički lideri okupe oko stola i da razgovaraju i da u njima konsultuju i članove CIK-a, i međunarodne eksperte“, kazao je.

Istakao je da je reformska agenda u interesu BiH i svih njenih građana.

„Trenutno političko stanje i izjave koje čujemo su normalni u okviru političke scene. Nije na meni da sudim kakav će rezultat pregovora biti, na strankama je da pregovaraju i da se dogovore, a mi smo tu da omogućimo taj dijalog. Odgovor na to će doći od lidera u BiH, a ne od nas“, zaključio je Palmer.

#BiH