SARAJEVO, (Patria) - Slovenska vlada premijera Janeza Janše nadgleda sve sistematičnije napore na podrivanju kritičkih medija, upozorava danas koalicija organizacija za slobodu štampe i novinarskih grupa "Media Freedom" u novom izvještaju.
Izvještaj zaključuje da je u Sloveniji, koja je 1. jula preuzela rotirajuće predsjedavanje EU, došlo do pogoršanja slobode štampe još od Janšinog povratka na vlast u martu 2020. Od tada je vladajuća stranka SDS započela višestruku kampanju preoblikovanja medija u korist provladinog narativa, obnavljajući taktike uspješne tokom prethodnih administracija i krećući dalje s novim oblicima pritiska.
Prva linija ove kampanje je agresivni pokušaj da se preuzme veća kontrola javnog servisa i nacionalne novinske agencije u zemlji koristeći kombinaciju pravnog i administrativnog pritiska, kao i opake, često vrlo lične kletve s ciljem podrivanja integriteta i neovisnosti ove institucije.
Slovenska tiskovna agencija (STA), žila kucavica medijskog tržišta, od početka godine izbačena je iz državnih sredstava u proračunatom naporu Vladinog ureda za komunikacije (UKOM) da podredi organizaciju i učvrsti veću kontrolu nad financijskim i menadžerskim operacijama.
Iako je nedavna najava da će vlada konačno platiti avans od 845.000 eura za troškove 2021. godine dobrodošla, i dalje postoje ozbiljne zabrinutosti zbog uslovljenosti ovog sporazuma i njegovih štetnih efekata na neovisnost agencije.
"Vjerujemo da vlada ovaj potez povlači samo zbog kontinuiranih kritika koje je dobila zbog svojih postupaka i potrebe da popravi situaciju prije preuzimanja predsjedništva EU", kaže se u izvještaju.
Šire gledano, vodeći vladini zvaničnici, uključujući i samog Janšu, potpiruju toksičnost javne rasprave vrijeđanjem i ocrnjivanjem novinara - uključujući i službenim vladinim kanalima. Ova zapaljiva retorika dovela je do porasta samocenzure i porasta prijetnji štampi, kako na mreži tako i van nje. Žene novinarke su posebno na meti seksističkih uvreda.
Iza kulisa, u toku je napor SDS-a da ograniči kritičko novinarstvo u glavnim medijima i ojača mrežu stranačkih medija povezanih s vladom. Propagandni mediji nagrađeni su unosnim ugovorima o državnom oglašavanju, dok su vladini službenici pokušali izvršiti pritisak na redakcije i smanjiti izazovnu pokrivenost nekih od najvećih komercijalnih prodajnih mjesta u zemlji.
Ove taktike izazivaju uzbunu jer odražavaju elemente strategije hvatanja medija koju koristi mađarski lider Viktor Orbán. Štoviše, priliv mađarskog kapitala povezan s Orbánovom strankom Fidesz koristi se za potporu slovenačkim provladinim medijima. Nedavno je slovenska državna telekomunikaciona kompanija obustavila prodaju medijske kompanije nakon što je mađarska provladina medijska kuća nadrastala, postavljajući pitanja o tržišnoj manipulaciji i naporima da se imovina državnih medija proda SDS-ovim političkim saveznicima u Budimpešti.
Janšina administracija branila je svoju medijsku politiku po potrebi kako bi „rebalansirala“ medijski pejzaž za koji tvrdi da dominira povijesna ljevičarska ideologija. Osim činjenice da vlade nemaju posla da se miješaju u uredničke linije medija, postupci i retorika SDS-a ne ukazuju na istinski interes za poticanje većeg pluralizma, već za delegitimizaciju neovisnih medija u korist vladinog izvještavanja. Prikazivanje štampe u skladu s političkom ideologijom koristi se za razdvajanje novinarske zajednice po političkim linijama i narušavanje izvještavanja pasa kao pristranog „opozicionog novinarstva“.
Iako legitimne zabrinutosti ostaju u vezi sa koncentracijom vlasništva nad medijima i transparentnošću na slovenačkom medijskom tržištu, planovi vladajuće stranke SDS pogoršali bi ta pitanja ili stvorili nove probleme. Zakonski prijedlozi za suzbijanje navodne pristranosti na STA-u također bi povećali političku kontrolu nad njenim nadzornim tijelima, umjesto da je umanje.
Iako su krhka vladajuća koalicija i odbacivanja od civilnog društva i novinarske zajednice do sada ograničavali najgore vladine pokušaje nagrizanja kritičkog novinarstva, STA je već nanesena značajna šteta, a sloboda medija ponovo je pod stalnom prijetnjom.
Izvještaj prati dvonedeljnu mrežnu misiju u Sloveniji koju je provodio Brzi odgovor za slobodu medija (MFRR) između 24. maja i 2. juna 2021. Zajednički su je vodili Evropska federacija novinara (EFJ) i Međunarodni institut za štampu (IPI), pridružili su mu se članovi MFRR-a, član 19, Evropski centar za slobodu štampe i medija, Free Press Unlimited i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa. Učestvovali su i predstavnici Reportera bez granica, Evropske radiodifuzne unije, Medijske organizacije jugoistočne Evrope i Alijanse javnih medija