SARAJEVO, (Patria) - Dobro je da su međunarodni zvaničnici konačno počeli razgovarati sa opozicionim strankama o izmjenama Izbornog zakona. Ipak, postavlja se pitanje: da li se radi o razgovorima koji suštinski mogu promijeniti smjer u kojem su vodili prethodni razgovori sa “nacionalnim” strankama, a to je definitivna podjela države, ili će oni dovesti do suštinskih promjena u pristupu ovom pitanju?
Iako je u proces sada uključeno više političkih faktora, činjenica je da on ne uključuje sve političke subjekte i segmente društva, kao i da se pristup izmjenama Izbornog zakona, kojeg su nametnuli gospodin Čović i gospodin Izetbegović, bitno ne mijenja.
Pod izgovorom omogućavanja izbora legitimnog predstavnika hrvatskog naroda, pokušava se osigurati izbor legitimnog predstavnika HDZ-a. Ne smije biti govora o bilo kakvim asimetričnim rješenjima u izboru članova Predsjedništva, jer takva rješenja vode daljoj diskriminaciji koja nije u skladu sa demokratskim principima modernih država. Građani moraju imati mogućnost da direktnim putem biraju one koje smatraju najsposobnijima za članove Predsjedništva. Da bismo znali istinsku volju građana, neophodno je elektronsko glasanje ili skeniranje glasačkih listića, kao i pojednostavljenje procesa glasanja za naše državljane koji žive u dijaspori.
Uopšteno gledano, svako rješenje mora poći od principa proklamovanih u odlukama ECHR-a i u pravcu približavanja rješenjima u zemljama članicama Vijeća Evrope. Svaka politička inicijativa mora omogućiti Bosni i Hercegovini lakšu tranziciju i uključivanje u pravni okvir EU. Platforma za progres nije zainteresovana za moguća rješenja, već za neophodna, bolna, stvarna, takva koja nas direktno dovode u ravan sa partnerskim zemljama EU. Svako drugo rješenje je
nedemokratsko i anticivilizacijsko, pakt sa delegitimiziranim političkim snagama ogrezlim u političkoj i u drugim formama korupcije. Platforma za progres je glas građanina i one Bosne i Hercegovine, nereprezentovane i državno-pravno ekskomunicirane.
Vrijeme je da Međunarodna zajednica prestane tretirati Bosnu i Hercegovinu kao poseban slučaj i da počne djelovati u skladu sa sistemom vrijednosti na kojem su utemeljena njihova društva. Presude međunarodnih sudova moraju naći svoj život u politikama EU i obaveza EU je da iste sprovodi u djelo. Legitimni predstavnici i zaštitnici UZP-a i presuđenih ratnih zločinaca ne mogu biti partneri i ravnopravni sagovornici EU", poručio je Hadžikadić, navodi se u saopćenju Platforme za progres.