Članak

Prcić, Cikotić i SDA: Kako se pravio paralelni sistem odbrane i sigurnosti na račun države

Od cijelog sna ostala je gorka realnost da su stotine studenata blokirani u svom školovanju, ostali bez novca i vremena i bez diplome s kojom bi se mogli zaposliti.

Piše: Amra Vrabac


Američki univerzitet u BiH kojeg je osnovao Denis Prcić koji je i predsjednik tog privatnog univerziteta 2005. godine u Tuzli, a posao raširio potpuno nelegalno i na području Kantona Sarajevo gdje nikada nije imao dozvolu za rad, u svim nezakonitostima imao je snažnu podršku političkih struktura predvođenih SDA.

Slučajno ili ne, najveći broj kadrova koji se posljednjih desetak godina pojavljivao u ulozi predavača na AU u BiH od kojih su neki na vrlo sumnjiv način stekli diplome na jednom od fakulteta UNSA o čemu ćemo također pisati u narednom periodu povezan je sa SDA ili je njen istaknuti član.

Jedno od imena koje je nezaobilazno u cijeloj šemi koju su razvili Prcić i AU u BiH je i Selmo Cikotić, istaknuti član SDA, aktuelni ministar sigurnosti, bivši ministar odbrane BiH. Cikotić je jedno vrijeme bio i dekan jednog od fakulteta ili programa na AU u BiH (Nacionalna sigurnosna akademija), a danas ne želi razgovarati o toj temi niti periodu provedenom na AU u BiH.

Nakon što je Tužilaštvo BiH počelo istraživati kako je prvi čovjek OSA-e Osman Mehmedagić, blizak SDA, stekao navodno diplomu na AU u BiH koju je predao Zajedničkom komisiji za nadzor nad radom OSA-e proglasivši je tajnim dokumentom, počela se otkrivati i mreža kadrova koja je imala za cilj stvaranje paralelnog sistema odbrane i sigurnosti. Pokazalo se to upravo kroz osnivanje Nacionalne sigurnosne akademije.

Osim Cikotića, kao predavači su se pojavljivali Muhamed Smajić, sekretar Ministarstva odbrane BiH, Samir Rizvo iz Ministarstva sigurnosti BiH, Ferid Mazalović, brigadir u penziji, Osman Sušić predavač na Fakultetu političkih nauka, Senad Kolar, kapetan MO BiH, Alija Kožljak, brigadir u penziji MO BiH, Husejin Omerović, Edin Fako, brigadir OS BiH, Muamer Bezdrob, Tašo Dacić, penzionisani brigadir MO BiH i zastupnik u Federalnom parlamentu, Alem Kaplan, pukovnik OS BiH, Kenan Dautović, general OS BiH (sada u penziji) i aktuelni načelnik Travnika (SDA). Kao predavači na NSA bili su i Brane Janković i Dževad Burić, penzionisani brigadiri koji su 2019. godine vodili studente NSA i na praktični dio nastave.

I umjesto jačanja javnog univerziteta i školovanja kadrova naprimjer na Fakultetu političkih nauka na smjeru Sigurnosne i mirovne studije gdje je također Cikotić bio predavač, osmišljen je plan školovanja kadrova na AU u BiH, nudeći stipendije policijskim i sigurnosnim agencijama i na taj način stvarajući odane kadrove koji su se besplatno školovali.

U pozdravnoj poruci studentima Cikotić kao dekan NSA između ostalog navodi da će NSA raditi na “razvoju personala uključenom u sigurnosni sistem BiH, kao i o interoperatibilnosti odbrambenog i sigurnosnog sektora uopće uključujući i profesionalni razvoj njegovih pripadnika”.

Ambasadori SAD i generali NATO-a kao predavači

Prcić je potpisivao sporazume o saradnji i sa institucijama i sa sigurnosnim agencijama, a čijim je uposlenicima nudio stipendije. Da bi sve dodatno dobilo na značaju Prcić je kao goste predavače dovodio i američke zvaničnike, ambasadore, generale NATO-a. Sve je izgledalo kao dobro upakovan plan, osim da dozvole za rad u KS nikada nije bilo. Istine radi, riječ je o prvih nekoliko godina rada AU u BiH kada je sve ličilo na "američki san".

U junu 2011. godine u Sarajevu je održana svečanost uručenja diploma, a američke diplome koje je tada AU u BiH izdavao u saradnji sa Državnim univerzitetom iz New Yorka (SUNY Canton) koja je kasnije prekinuta uručio je tadašnji ambasador SAD Patrick Moon.

Prcić je tada kazao da ne bi bilo moguće ostvariti i izvesti nastavu da nije bilo jake podrške u svakodnevnom radu od administracije Sjedinjenih Američkih Država nabrajajući senatore, državnog sekretara, ali i truda članova Američke ambasade u Sarajevu, koji usko sarađuju sa Američkim univerzitetom u BiH, počevši od ambasadora Patricka Moona, zamjenika Jonathana Moorea, šefice Kancelarije javnih poslova Janet Miller, direktora USAID-a Allana Reeda, kao i mnogo drugog osoblja iz Američke ambasade u Sarajevu.

U oktobru 2020. godine Ambasada SAD je i zvanično odgovorila na upit Patrije.

„Američki univerzitet u BiH je privatna obrazovna ustanova koja nije povezana sa Ambasadom SAD. Sva pitanja o ovoj temi trebaju se uputiti relevantnim institucijama u BiH“, naveli su tada iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD. 

Generalica NATO-a Giselle Wilz 2017. je održala predavanje studentima AU u BiH. 

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove TK utvrdila je u avgustu 2020. godine da nema dovoljan broj uposlenih na AU u BiH s obzirom da je riječ o univerzitetu, adekvatne prostorije za rad, te druge uslove a na osnovu kojih je od Ministarstva obrazovanja TK dobio dozvolu za rad.

Informacije do kojih je došla Novinska agencija Patria otkrivaju da neki od predavača nisu bili prijavljeni, a da im se novac isplaćivao i u kešu. Studenti tvrde da su neki od predavača odustajali od saradnje sa AU u BiH upravo zbog nelegalnih radnji, a da su gore pobrojani kadrovi dolazili na predavanja.

Inspekcija je utvrdila da je AU u BiH krajem decembra 2017. godine imao sedam ugovora o djelu, a taj broj je pao na pet 03.07.2020. godine. Od pet stalno uposlenih profesora četvorica su i dekani, utvrdila je inspekcija ali njihova imena nam nisu dostavljena zbog zaštite ličnih podataka. Jedan od tih dekana je Nedim Gavranović, jedan od predavača na AU u BiH, ali i prema uvidu u diplome koje je izdao AU u BiH dekan dva fakulteta!

Iz MO BiH najviše kadrova

U avgustu 2020. godine Prcić je poslao dopis ministru sigurnosti BiH, direktorima SIPA-e, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Granične policije BiH, FUP-a, Policije Brčko distrikta BiH i MUP-a RS kao i policijskim komesarima u kantonalnim ministarstvima unutrašnjih poslova u kojem je ponudio stipendije uposlenicima policijskih agencija na njegovom univerzitetu.

Tragom ovog dopisa Tužilaštvo BiH tražilo je od svih ovih institucija podatke o školovanju kadrova i povezanosti sa AU u BiH. U okviru istrage Tužilaštva BiH Prcić je uhapšen 18. juna, a određen mu je i jednomjesečni pritvor.  

Iz Ministarstva odbrane BiH potvrdili su za Patriju da je 5. septembra 2012. godine sa AU u BiH potpisan dokument pod nazivom “Sporazum o saradnji u oblasti naučno- istraživačkog rada od značaja za odbranu između Ministarstva odbrane BiH i Američkog univerziteta u BiH”.

Potpisnik dokumenta za Ministarstvo odbrane BiH bio je tadašnji ministar Muhamed Ibrahimović (SDA).

“Sporazumom su definirani oblici suradnje kroz:
a)      uzajamnu ekspertnu pomoć u oblastima iz nadležnosti i djelokruga rada MO BiH i AUBiH,
b)      organizaciju i učešće u naučnim skupovima, seminarima, radionicama, vježbama, stručnim praksama i drugim vidovima stjecanja i razmjene znanja i iskustava iz oblasti: obrane, sigurnosti, međunarodne sigurnosti, kibernetičke sigurnosti, kriznog menadžmenta, međunarodnih odnosa i diplomacije, borbe protiv terorizma, menadžmenta u medijima i ostalim područjima o kojima se Strane potpisnice, po potrebi, dogovore,
c)      praćenje i analizu vojno - političkih i drugih kretanja u širem sigurnosnom kontekstu,
d)      afirmaciji i publiciranju naučne i stručne misli u oblasti odbrane,
e)      aspektima međusobne koordinacije, suradnje i zajedničkog djelovanja u oblasti izvršenja zakonom ili drugim pravno-normativnim aktom definiranih misija i zadaća.

Iz Ministarstva su napomenuli da je autentičan tekst Sporazuma potpisan s još 20 visokoobrazovnih institucija u Bosni i Hercegovini, te da je Ministarstvo odbrane BiH spremno, u okviru svojih nadležnosti, dati svoj doprinos obrazovanju mladih ljudi u Bosni i Hercegovini.

Iako niko ne spori ovaj sporazum, problem je nastao onog trenutka kada su kadrovi MO BiH i OS BiH pristali biti dio nelegalnih aktivnosti i predavati studentima koji formalno-pravno nemaju status studenta u KS jer AU u BiH nikada nije ni registriran.

Iz MO BiH nisu odgovorili koliko je njihovih uposlenika bilo angažirano na AU u BiH, ali su potvrdili da su svi imali saglasnost ministra.

Primjer AU u BiH pokazatelj je kako zloupotreba sistema od onih koji bi trebali da grade taj isti sistem pravi od BiH leglo korupcije, političke zloupotrebe javnih resursa u privatne svrhe, stvaranje kadra čije diplome su danas upitne i stavljene na stub srama, iako su u potpunosti prevareni pričama o “bosansko-američkom snu”.

Od cijelog sna ostala je gorka realnost da su stotine studenata blokirani u svom školovanju, ostali bez novca i vremena i bez diplome s kojom bi se mogli zaposliti.

#BiH