Piše: Amina Čorbo-Zećo
Sud Bosne i Hercegovine odbio je žalbe Tužilaštva BiH i odbrane na mjere zabrane koje su određene direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću.
Ništa drugo se nije ni očekivalo u ovakvoj konstelaciji odnosa, ali šteta je već načinjena, i to nepopravljiva.
Obavještajno-sigurnosna agencija BiH pripala je Bošnjacima, a ispostavit će se na kraju vrhu SDA na čelu sa Bakirom Izetbegovićem, koji je postavljajući neadekvatan kadar bez potrebne školske spreme narušio kredibilitet institucije, ali i pozicije Bošnjaka u državi.
Kako se pisalo ranije cilj je bio sačuvati Mehmedagića, a nikako instituciju, jer u suprotnom Mehmedagić ne bi ni sjeo na poziciju kojoj nije dorastao, već bi funkciju direktora OSA-e obavljao čovjek visoko moralnog karaktera, obrazovan i nekompromitiran.
Treba li napomenuti da je generalnom direktoru Osmanu Mehmedagiću, zamjeniku generalnog direktora Trifku Buhi i glavnom inspektoru Damiru Bevandi mandat istekao 19. novembra 2019. godine, a oni su i danas na rukovodećim pozicijama.
Upravo iz ovih argumenata ne stoji pisanje da Srbi i Hrvati žele preuzeti čelno mjesto OSA-e. SDA politika sama ju je predala bez 'ispaljenog' metka. Imenovanjem Mehmedagića poraz je bio vidljiv, jer neko će i analizirati izvještaje o radu i na kraju će se vidjeti (ne)urađeni posao.
Došli smo u situaciju, a toga su mnogi svjesni, da je OSA bukvalno istraživala ljude, a ne krivična djela! I politika SDA je tako godinama odabirala podobne ljude pa ih pozicionirala na važne funkcije.
Ministarstvo sigurnosti se ne može ni izjasniti o rezultatima sigurnosnog provjeravanja jer OSA BiH ne postupa u potpunosti u skladu sa članom 41. stav 2 Zakona o zaštiti tajnih podataka, odnosno OSA provjeri podatke o okolnostima sumnje kod drugih osoba, organa i organizacija, ali konkretno ne završi proširene sigurnosne provjere sa sigurnosnim istraživanjem. To znači da mišljenje iz Izvještaja OSA-e bude kontradiktorno dokazima. Tako su se rješavali nepodobnih kadrova u policijskim agencijama, a njihova borba još uvijek traje.
Pitanje je dana kada će progovoriti policijski službenici i predočiti javno izvještaje OSA-e koji dokazuju da se ne poštuje niz zakona, a sve s ciljem diskreditacije onih koji nisu bliski Mehmedagiću i struji SDA kojoj pripada direktor OSA-e. Slabašni su i radovi OSA-e na dokumentiranju ruskih ljudi u BiH. Za cijeli mandat Mehmedagića nismo imali velike slučajeve progona i proglašavanja nepoželjnim osobama u državi.
Rijedak je primjer pripadnika Noćnih vukova kojima je zabranjen ulazak u BiH ili zabrana ulaska u Bosnu i Hercegovinu ruskom piscu Zaharu Prilepinu.
Svojim djelovanjem Mehmedagić je jednostavno OSA-u pretvorio u privatnu obavještajno-istražiteljsku agenciju. Zna Izetbegović koju je moć dobio kroz takvo djelovanje, a zna i šta će izgubiti kada se OSA konačno vrati u zakonito djelovanje.
Problem rada u OSA-i je i činjenica da su bez adekvatnog nadzora. I u ranijem sazivu rad Zajedničke Komisije za nadzor nad radom OSA-e bio je kompromitiran s Nikolom Špirićem i aferom kada je bukvalno izbačen iz komisije pod optužbama da je OSA-i poslao lažne zaključke koje parlamentarna komisija nikada nije usvojila.
Ali vladajući (SDA, HDZ, SNSD) ponovo su Špirića imenovali u istu komisiju. Upravo zbog svojih aktivnosti u Komisiji za nadzor nad radom OSA-e, tačnije ometanja javnih procesa vezanih za rad OSA-e, Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Nikoli Špiriću. Zanimljiva je činjenica i da je Aleksandar Špirić, sin aktuelnog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Nikole Špirića, uposlenik OSA-e.
Tako je predsjedavajući Zajedničke komisije Nermin Nikšić uspio samo konstituirati komisiju te pokrenuti priču o diplomi Mehmedagića i tu je rad prestao. Hrvati ne žele doći na sjednicu. Zasigurno najvažnija komisija je Zajednička komisija za nadzor nad radom OSA-e bez koje nije moguće imenovati novog generalnog direktora, zamjenika direktora i glavnog inspektora OSA-e.
A, OSA je potpuno van kontrole. Zapravo je pod kontrolom, ali jedne političke partije, tačnije njenog lidera.
A nadležni još šute. Doduše, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija pokrenuo je provjere za Mehmedagića u smislu pristupa tajnim podacima, pa je vjerovati da će makar u tom dijelu prevladati razum.
Jer dok traje obračun za prevlast u pravosuđu, za prevlast u državi, mi polako ostajemo bez nje.
Da bi neko bio na čelu državne sigurnosne agencije on mora biti 'čist' u svakom pogledu – moralno (ne smije postojati ni najmanja sumnja da bi, u bilo kakvim okolnostima, i ma pod kakvim pritiscima mogao izdati državu); mora imati visoke obrazovne reference; mora imati besprijekoran pedigre, dakle, karijeru i privatni život bez bilo kakvih mrlja.
A šta mi imamo? Ako je osoba slagala svoje obrazovne kvalifikacije (Osman Mehmedagić), ne možemo joj vjerovati ni na ostalim pitanjima.
Ako je Mehmedagić varao u slučaju diplome, zašto ne bi kalkulisao sa informacijama koje Agencija prikupi tokom svog redovnog rada?!