SARAJEVO, (Patria) - Budući da živa u termometru ovih dana u Bosni i Hercegovini i regionu prelazi 30 stepeni Celzijusovih, a u pojedinim predjelima dostigne i 40, važno je pridržavati se nekih preporuka.
Velike vrućine i vrlo visok nivo UV zračenja mogu biti opasne ne samo za hronične bolesnike, malu djecu i druge rizične grupe, nego i za zdrave osobe.
Iz Zavoda za javno zdravstvo (ZZJZ) FBiH preporučuju građanima da se tokom velikih vrućina što više zadržavaju u zatvorenim rashlađenim, klimatizovanim prostorima.
"Boravak u njima već kroz sat ili dva smanjuje mogućnost razvoja zdravstvenih poremećaja", poručuju iz ZZJZ FBiH.
Preporučuje se da se ograniče vanjske aktivnosti na jutarnje i večernje sate, a da se izlazak izbjegava u terminu od 10 do 18 sati.
"Nosite lakšu, prozračnu i svijetlu odjeću koja odbija sunce. Smanjite tjelesnu aktivnost, a ako morate vježbati, popijte svakih sat vremena dvije do četiri čaše tekućine najbolje ne previše hladnu vodu", preporuka je ljekara.
Upozoravaju da dugotrajno izlaganje jakim sunčevim zrakama odnosno UV zračenju može izazvati karcinom kože, njeno ubrzano starenje, kataraktu očiju i slabljenje imunološkog sistema.
Za vrijeme velikih vrućina potrebno je piti više vode čak i ako se ne osjeti žeđ. Preporuka je i da se ne konzumira tekućina koja sadrži kofein, alkohol ili veće količine šećera jer se na taj način povećava gubitak tekućine.
Zbog velikih vrućina potrebno je izbjegavati tešku, kaloričnu, jako začinjenu i masnu hranu, a preporučuju se redovni i manji obroci.
"Voće i povrće dobro operite prije konzumiranja, a meso dobro termički obradite. Kuhanu i lako kvarljivu hranu obavezno držite u frižideru, a prije jela temeljito je podgrijte na temperaturi vrenja u trajanju od nekoliko minuta. Ako je stajala izvan frižidera i na visokoj temperaturi, ovu hranu nemojte konzumirati. Pažljivo sa sladoledom i slasticama", preporuka je ZZJZ FBiH.
Posebnu pažnju treba posvetiti novorođenčadi, maloj djeci i starijim osobama. Djecu ne treba nikada ostavljati u zatvorenim automobilima.
Preporučuje se dobro prozračiti automobil prije ulaska, jer u njima je temperatura oko 70 stepeni, ako su na suncu.
"Čak i ako imate klimu, prozračite automobil prije nego što uđete u njega zbog po zdravlje opasnih isparavanja plastike i uređaja u automobilu", preporuka je ZZJZ.
Kada je riječ o sunčanici, najblaži oblik simptoma je omaglica ili vrtoglavica. Ako je osobi pozlilo, potrebno je skloniti je u hlad, rashladiti hladnom vodom ili oblozima.
"Ako je osoba ostala bez svijesti položite je na bok, rashladite i nemojte joj ništa davati na usta. Zovite ljekara. Ako je pri svijesti dajte joj piti ne previše hladne napitke ili vodu. Tokom dana sol je najbolje nadoknaditi supom", preporuka je Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Toplotni val u BiH će se zadržati do kraja mjeseca, a od početka avgusta očekuje se osvježenje.