(Patria) - Upozorenja epidemiologa se ostvaruju: u Bosni i Hercegovini je u protekla 24 sata registrovano 420 novih slučajeva zaraze korona virusom od 2.791 obrađenog testa, a preminule su dvije osobe, saopštili su danas entitetski zavodi za javno zdravstvo i distrikt Brčko. Nadležni pozivaju građane da se vakcinišu, a nisu isključene ni nove epidemiološke mjere.
Broj oboljelih u BiH porastao je za skoro 150 u odnosu na samo dan ranije. Federalni Krizni štab stoga ne isključuje mogućnost pooštravanja postojećih epidemioloških mjera, ali i uvođenja treće doze, o čemu će se razgovarati naredne sedmice.
“Sedmodnevna incidenca, zaključno sa 16. avgustom iznosi oko 42 oboljela na 100 hiljada stanovnika, dok je sedmicu ranije iznosila 19 i po oboljelih na 100 hiljada stanovnika”, izjavila je Amina Šahinpašić, Federalno ministarstvo zdravstva, prenosi N1.
Iz resornog ministarstva u Republici Srpskoj navode da od ukupnog broja zaraženih 95 odsto čine nevakcinisane osobe, dok preostalih pet odsto čine lica koja su primila jednu dozu, te nisu u potpunosti zaštićena.
“Za očekivati je i u narednom periodu da će brojevi biti ovakvi i da će se dešavati porast broja lica koja će se zaražavati. Dobro je što je taj trend linearan, što je najbolji način da se kontroliše pandemija. Ali najbolji način za to je svakako vakcinacija”, istakao je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Kolektivni imunitet, saglasni su stručnjaci, direktno je povezan s masovnom imunizacijom. Međutim, dinamika vakcinacije ne teče planiranom dinamikom. Prema podacima Savjeta ministara objavljenim na Twitteru, potpuno je vakcinisano tek 9.58 odsto građana.
“Vakcinisala sam se prije sat vremena. Ne bojim se ništa”.
“Ne bojim se, vakcinisana sam, a i preboljela sam koronu. Sad ćemo početi ponovo maske”.
“Nisam vakcinisana, ne bojim se, a pazim se”.
“Pa, ne plašim se, ali moramo izvršiti svoje obaveze”.
“Ne. Neću, se vakcinisati zato što sam student, a i prebolovala sam koronu”, kažu nam građani Sarajeva.
Nadležni, po ko zna koji put, apeluju na građane da se imunizuju jer je, uz poštovanje trenutnih epidemioloških mjera, vakcina najbolja zaštitna mjera.
“Cjepivo je najbolja moguća zaštita, ali uvijek trebate primijeniti sve neophodne mjere zaštite kako biste bili sigurni da ipak nećete dobiti kovid niti bilo koji oblik bolesti. Tako da smanjite mogućnost, da ukoliko dobijete kovid blaži oblik, da ga prenesete drugim osobama, pogotovo onima koje nisu cijepljene”, istakla je dr Mia Blažević, Zavod za javno zdravstvo FBiH.
U Bosni i Hercegovini je od početka imunizacije prvu dozu primilo nešto više od 567.000 građana, dok je potpuno vakcinisano njih 360.928. Stručnjaci smatraju da je ovo nedovoljno da spremno dočekamo jesen.