(Patria) - Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije u četvrtak, 19. augusta boravio je u Doboju na organizovanoj litiji od pravoslavne crkve do Gradske uprave povodom krsne slave Grada – Preobraženja Gospodnjeg koja se obilježava 19. avgusta.
Obilježavanje pravoslavnih slava u javnim institucijama i školskim klupama u bh. entitetu RS je najgrublji oblik narušavanja sekularnosti društvenog uređenja, i Bošnjaci se godinama bore za ukidanje ovakvog načina slavlja i manifestacija.
Zato je prisustvo predsjednika Skupštine grada Doboja Sevlida Hurtića iz Koalicije 'Doboj u srcu', na ovoj manifestaciji iznenadilo i opteretilo javnost u RS-u, makar povratnike, koji godinama nemaju podjednaka prava u Republici Srpskoj.
„Nisam mogao da vjerujem da je Hurtić na ovoj manifestaciji. Izgleda da je kod nas sve na prodaju pa i čast“, kazao je za Patriju jedan povratnik čijoj djeci je uskraćeno pravo izučavanja bosanskog jezika.
No, Hurtić ne vidi ništa sporno u tome što je boravio na, kako on kaže, ručku poslije krsne slave.
„Prvo nisam bio jedini Bošnjak koji je bio na ručku koji je organiziran poslije vjerskog skupa. Na vjerskom skupu nisu prisustvovali Bošnjaci. Na ručku su bili neki načelnici odjeljenja Bošnjaci i odbornici, i ja kao predsjednik Skupštine“, kaže za NAP Hurtić.
Na pitanje kako komentira činjenicu da je taj dan zastava Bosne i Hercegovine maknuta ispred zgrade Općine Hurtić kaže:
„Državna zastava je svetinja i mora stajati na svakoj zgradi i instituciji BiH“, govori Hurtić.
Ali, na ponovnu konstataciju novinara da taj dan nije bilo zastave BiH Hurtić ističe da nije bio pred Gradskom upravom taj dan, ali je na slikama vidio da nema zastave BiH!
OHR i OSCE svih ovih godina bez konkretne reakcije promatraju diskriminaciju povratnika i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma od strane vlasti u entitetu RS. Sada su i izabrani Bošnjaci krenuli njihovim stopama!
Tako svojim nedjelovanjem, a u ovom slučaju djelovanjem, mogu se smatrati saučesnicima u procesu pravoslavizacije kako javnih institucija u RS tako i obrazovnog procesa u entitetu RS i provođenju diskriminacije nad povratnicima.