Članak

ANALIZA BROJEVA Prelazak na Turski tok košta 12 miliona više od starog pravca snabdijevanja

Jednostavnom matematikom dolazi se do zaključka da prelazak na Turski tok košta 12.000.000 KM više od starog pravca snabdijevanja.

SARAJEVO, (Patria) - U cilju provjere stanja nakon prelaska na Turski tok i snabdijevanja preko Mađarske i Srbije, te kako bi se provjerili navodi svih učesnika u raspravama oko ova dva pravca snabdijevanja analizirali smo i uspjeli pribaviti relevantne podatke o cijenama gasa kroz ove sisteme.  

Gazpromova cijena gasa je u martu mjesecu iznosila 146 USD i to je cijena prije prelaska na Turski tok. Cijena Gazpromovog gasa je u aprilu mjesecu i prema fakturama koje su dostavljene u Parlament FBiH iznosila 280 USD.

Ovdje vidimo porast cijene od gotovo 100%. Patria je provjeravala da li se ove cijene mogu usporediti i dobili smo odgovor da ne mogu jer treba prvo izjednačiti sve na DAP Zvornik. 

Stoga, cijenu od 145 USD potrebno je povećati za iznose transporta kroz Mađarsku, Srbiju i dodati povećanje ruske cijene za mjesec april. Kada dodamo ove naredne parametre dobijemo cijenu gasa iz pravca Mađarske i Srbije od 262 USD. Vidljivo je da pravac preko Mađarske i Srbije na DAP Zvornik košta 262 USD (mjesec april), a da gas iz Turskog toka u istom mjesecu košta 280 USD.

Cijena iz Turskog toka je veća za 18 USD što daje veće troškove nabavke do kraja godine za 3.000.000 KM.

Ono što ćemo sada prezentirati baca dramatičnu sliku javašluka i nebrige o javnim resursima. Prelaskom na Turski tok ostala je obaveza plaćanja ugovora kroz Mađarsku i Srbiju i o čemu Vlada FBiH nije upoznata, ali jeste Ministarstvo energije, rudarstva i industrije na čelu sa Džindićem. Vlada FBiH je na 215. i 219. sjednici naložila Energoinvestu i BH-Gasu da moraju ispuniti ugovore o transportu preko ovih zemalja i dala korporativne garancije Vlade kao garanciju za taj ostanak. Samo u ovoj godini zbog važećih i neraskinutih ugovora plaćeno je ili će biti plaćeno cca 9.000.000 KM.

Jednostavnom matematikom dolazi se do zaključka da prelazak na Turski tok košta 12.000.000 KM više od starog pravca snabdijevanja.

Ostaje nejasno kako tužilaštva ne mogu ili ne žele da vide najveću prevaru u energetskom sektoru. Ako Fadil Novalić odgovara za respiratore vrijedne 10.000.000 KM postavlja se pitanje šta se čeka sa Džindićem za vrijednost bačenog novca u visini od 12.000.000 KM. Da li ovaj dvojac treba da sahrani sve kompanije da bi se onda reagovalo jer ovo je novac poreskih obveznika.
No, svakako valja imati na umu da iza njih stoje stranke SDA i SBB koje ne rješavaju situaciju, pa se da pretpostaviti da je sam vrh ovih stranaka uključen u cijelu priču, a koja nikako ne ide u korist građana BiH.

#BiH