Piše: A. Čorbo-Zećo
Jake državne institucije su garant stabilnosti i sigurnosti svakog pojedinca neke države. Toga su, čini se, konačno svjesni i u Republici Srpskoj, pa sada kada im industrijski kisik podmeću kao medicinski okreću se ka državi i traže spas. To je zapravo smisao i postojanja Tužilaštva BiH, koje mora voditi brigu o svakom članu naše zajednice.
Nekoliko porodica iz entiteta Republika Srpska, koje tvrde da su njihovi članovi preminuli u bolnicama zbog toga što je u liječenju korišten tehnički umjesto medicinskog kisika, podnijelo je tužbu protiv institucija, potvrdio je advokat Duško Tomić.
„Nakon ovih informacija, krenuo sam u istragu. Ono što je dobro u svemu jeste da je Tužilaštvo BiH već pokrenulo istragu. Mislim da je krajnje vrijeme da se ministar zdravstva RS-a Alen Šeranić uhapsi. Ovo je mnogo veća afera nego što se može zamisliti", rekao je Tomić.
I pojedini političari iz Republike Srpske pozvali su Tužilaštvo BiH na istragu u vezi ovog skandala, a jutros su i iz Naroda i pravde (NiP) pozvali Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da istraži navode o tome da se u bolnicama u Republici Srpskoj koristio industrijski, umjesto medicinskog kisika.
Aktuelna afera s kisikom još je jedan dokaz koliko je beskrupulozna i po vlastite građane opasna politika koalicije SDA-SNSD-HDZ.
„Zaista je zastrašujuća informacija da postoje bilo kakve neregularnosti u vezi sa opskrbom kisikom pacijenata koji se u ovo teško vrijeme pandemije bore za život u našim bolnicama", poručili su iz NiP-a, a s čime se slažu i većina drugih partija.
Koliko su principijelne politike najbolje kazuje podatak da su predstavnici RS-a u državnim institucijama odustali od blokada tri dana prije nego je isteklo privremeno finansiranje. Čim su došle u pitanje njihove plate blokade su prestale, stoga se narod mora hitno osvijestiti i početi osjećati BiH svojom, onom državom koja će ih zaštititi u svakom slučaju.
Tako bi se oba entiteta i Brčko Distrikt trebali okrenuti jačanju institucija koje će im pomoći u slučaju kada niže instance vlasti to ne mogu ili, pak, neće, jer su pod jakim političkim pritiskom.
Sigurnosna politika, kao specifično područje društvenog djelovanja, zasnovana je na ustavnim i zakonskim odredbama i normama međunarodnog prava, kao i na pravima i obavezama koje proističu iz međunarodnih dokumenata koje je Bosna i Hercegovina prihvatila u ovoj oblasti. To podrazumijeva da pravna uređenost sigurnosnog koncepta mora biti primjerena objektivnim potrebama i postavljenim sigurnosnim ciljevima nesmetanog razvoja demokratskog društva.
Tužilaštvo BiH dužno je istražiti svaki detalj skandala u Republici Srpskoj i dokazati da radi u interesu zaštite građana i ostvarivanja prava i pravde. A, pravo svakog građanina je da ima adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Industrijski kisik to nije, i za to neko mora odgovarati.