Članak

Vladu F BiH (ne)brine namjenska industrija, GINEX državna firma u kojoj posrednici kupe kajmak

Očekuje se burna sjednica Skupštine.

SARAJEVO, (Patria) - Da li Unis Ginex posluje na vlastitu štetu, a u korist posrednika preko kojih se plasira dio proizvoda ove firme i da li ima drugih nezakonitosti u radu ovog preduzeća već duže vrijeme je predmet sporenja između Vlade F BiH i malih dioničara. Žaleći se da su dosadašnji predstavnici državnog kapitala u GINEX-u izbjegavali raspravu o ovim pitanjima neka od njih su kandidovana za 25. redovnu sjednicu Skupštine Ginexa koja treba da se održi 28. oktobra.

Prema informacijama Patrije radom Uprave nezadovoljna je bila i Vlada F BiH tako da je ranije oboren izvještaj o radu za 2020. godinu. Ipak, činjenica da će se o njemu ponovo raspravljati uz načinjene dopune moglo bi značiti da su u Vladi F BiH promijenili mišljenje i da žele zadržati sadašnju direktoricu Muneveru Fočo. Dobro upućeni izvori iz Vlade F BiH tvrde da je do omekšavanja došlo nakon intenzivnijih konatakata Uprave i jedne italijanske firme s kojom se navodno planiraju zajednička ulaganja. Prema tome čini se da je interes pojedinaca u Vladi F BIH usmjeren ka lobiranju za strane kompanije umjesto na provjeru tvrdnji da Ginex sadašnjim načinom poslovanja godišnje gubi između šest i osam miliona maraka.

Zbog toga se dopunom dnevnog reda traži donošenje odluke o dostavljanju Izvještaja o načinu formiranja prodajnih cijena opravdanosti zaključivanja posredničkih ugovora. Od Uprave se želi dobiti i analiza efekata transfernih cijena uz provjeru tačnosti Izvještaja o transfernim cijenama.

Do sada su predstavnici Vlade FBiH u upravljačkim strukturama izbjegavali ovo pitanje, Vlada F BiH ranije je, pritisnuta optužbama da je u NO Ginexa imenovano lice koje je suvlasnik povezane firme, odnosno kupca Ginexovih proizvoda smijenila Kadriju Kolića. Kada je riječ o kupcima između ostalog želi se utvrditi stvarna prodajna cijena inicijalne kapisle jer se iz izvještaja uprave može zaključiti kako su različite cijene za različite kupce, s tim da postoje indicije kako je za Pobjedu tehnology iz Goražda ona ubjedljivo najmanja.

Vlada F BiH ranije je upozoravana da Uprava društva zaključuje ugovre, formira cijene i posredničke provizije bez kontrole od strane Nadzornog odbora. Pri tome posredničke provizije dostižu 17 posto prodajne cijene što implicira da se za račun trećih lica umanjuje dobit GINEX-a. U tom pogledu interes onih koji su vlasnici firme bi trebao provjeriti tačnost informacija da pojedinci samo na jednom ugovoru GINEX-a sa kupcem zarade i do 400.000 maraka. Pri tome dešava se da GINEX kao državna firma ima posrednika u dogovoranju posla s drugom državnom firmom. Osim toga postoje optužbe da cijene proizvoda ne prate povećanje cijena sirovina što smanjuje profitabilnost firme, a profitiraju posrednici.

Dobri poznavaoci prilika u namjenskoj industriji ovakve stvari smatraju najblaže rečeno čudnim jer tvrde kako za GINEX-ove  proizvode postoji velika potražnja na tržištu. U prevodu GINEX ne bi trebao da ima razloga za privilegovanim kupcima. Prema analizama tržišta postoji prostor da ova firma za 40 posto poveća proizvodnju. Osim toga prisutne su i optužbe da je proteklih godina uloženo 20 miliona KM u objekte i opremu a da nije bilo javnih nabavki niti porasta obima proizvodnje.

Imajući u vidu navedeno, a zbog sumnji da nisu poštovali Statut preduzeća i da su se lažno predstavljali od Skupštine se traži da smijeni Amru Salihović i Ramiza Kikanovića iz Odbora za reviziju. Pri tome se predstavnici Vlade F BiH optužuju da su samoinicijativno promijenili odluku Skupštine o izboru Odbora za reviziju. Pri tome Vlada F BiH se upozorava da bi izbjegavanje rasprave o transfernim cijenama i posredničkim uslugama moglo biti motivirano činjenicom da je predsjednica Odbora za reviziju ranije kao konsultant nekoliko godina radila Izvještaj o transfernim cijenama.

Sve ovo stvara sumnju da GINEX nema adekvatan nadzor nad poslovanjem što je posebno opasno ima li se u vidu priroda proizvodnje. U tom pravcu na sjednici Skupštine moglo bi se otvoriti i pitanje ranijih fiktivnih projekata proizvodnje baruta, proizvodnje dronova, te već spomenutog zajedničkog ulaganja sa “anonimnom” firmom iz Italije.

#BiH