Piše: A. Vrabac
U sjeni političkih blokada izgleda da se pandemijom bavi još jedino struka dok vlast brine neke druge brige. Broj umrlih je zabrinjavajući, a podaci koje iznose epidemiolozi i prognoze za naredni period nisu optimistični.
U narednim sedmicama u Federaciji BiH za očekivati je porast oboljelih i umrlih od koronavirusa, a stepen vakcinacije je veoma nizak, upozorila je danas federalne zastupnike Mia Blažević iz Službe za epidemiologiju Federalnog zavoda za javno zdravstvo.
Podaci iz zemalja regiona Srbije i Hrvatske, naših prvih susjeda pokazuju da se pandemija ne zaustavlja. Broj novozaraženih prati i broj umrlih. U Srbiji je posebno zabrinjavajuća situacija sa djecom koji završavaju i na respiratorima. U FBiH u bolnicama je 490 pacijenata, a 38 na respiratoru. Njih 443 je nevakcinisano ili nepotpuno vakcinisano, dok je 47 potpuno vakcinisanih.
Epidemiologinja Blažević ističe da nam vakcinalni obuhvat ne ide u prilog, a podaci pokazuju da je u FBiH samo 26 posto od ukupne populacije vakcinisano sa minimalno jednom dozom, a sa dvije doze 22,2 posto stanovnika.
"Trenutno na raspolaganju imamo 125.000 doza vakcina, u Federalnom zavodu imamo još velike količine doza vakcina, međutim u posljednjih mjesec dana primjećujemo da na terenu dolazi do usporenja procesa imunizacije. Na tome će Federalni zavod za javno zdravstvo poduzeti brojne aktivnosti kako bismo osvijestili naše stanovništvo o važnosti vakcinacije", kazala je Blažević.
Neobjašnjiv je mali interes za vakcinaciju i pored otvaranja punktova pri domovima zdravlja, masovne vakcinacije po firmama, mobilnih timova.
Iako ne postoje tačne prognoze trajanja pandemije, i svjetski stručnjaci smatraju da je izgledno da ćemo se s koronom boriti još jednu godinu. Ali sama vakcinacija nije dovoljna, potrebno je i dalje pridržavati se propisanih mjera i držanja distance.