Članak

Kavalec i Strömquist u Goraždu: Borba protiv korupcije i obrazovanje u fokusu

Ukazano na problem nedostatka alternativnog predmeta za vjeronauku.

GORAŽDE, (Patria) - Šefica misije OSCE-a u BiH ambasadorica Kathlen Kavalec i ambasadorica Švedske, zemlje koja predsjedava OSCE-om Johanna Strömquist posjetile su BPK Goražde. Tema razgovora s premijerkom Aidom Obuća, te ministricama pravde i obrazovanja, mladih, nauke, kulture i sporta Natašom Danojlić i Biljanom Begović bilo je unapređenje borbe protiv korupcije, te unapređenje obrazovnog sistema.

-    Danas smo razgovarali o veoma snažnoj saradnji koju misija OSCE-a u BiH ima sa BPK Goražde. Tom prilikom odali smo priznanje premijerki i njenim ministricama na trudu koji se ulaže u borbi protiv korupcije, istakla je ambasadorica Kavalec.

Ambasadorica Strömquist je podsjetila na činjenicu da je korupcija nešto što predstavlja prijetnju po demokratiju, vladavinu prava i ruši povjerenje građana. S te strane Švedska će ostati partner predstavnicima vlasti u BPK Goražde, ali i cijeloj BiH kako bi borba protiv korupcije postala što efikasnija.

-    Naša saradnja s međunarodnim partnerima je korektna i plodonosna i mi ćemo nastaviti da unapređujemo mehanizme, ali i usvajamo novu zakonsku legislativu kojom će borba protiv korupcije biti još efikasnija.U tom pravcu planirano je donošenje zakona o sprječavanju korupcije, zakona o dodjeli budžetskih sredstava, udruženjima i neprofitnim organizacijama, te uspostave Registra javnih nabavki i dodijeljenih transfera, istakla je Obuća.

Predstavnici OSCE-a značajan interes su pokazali i za proces obrazovanja. U tom pogledu važnim je istaknuta potreba da se djeci koja ne pohađaju vjeronauku osigura alternativni predmet. Prema podacima Ministarstva za obrazovanje 26 osnovaca i 44 učenika srednjih škola ne pohađaju vjeronauku i tokom izvođenja nastave iz ovog predmeta su slobodni.

-    Ovo je samo jedan od brojnih problema koji sam naslijedila nakon ne tako davnog preuzimanja funkcije. U protekla tri mjeseca rješavali smo goruće probleme u smislu organizacije nastavnog procesa. Postoje aktivnosti koje se već vode po pitanju rješavanja problema djece koja ne pohađaju vjeronauku. Kao ministar smatram kako treba osigurati nastavni proces u kojem djeca neće biti diskriminirana i zbog kojeg neće imati pauze u nastavi tokom kojih bi boravila na ulici, istakla je Begović.

Između OSCE-a i Ministarstva obrazovanje je potpisan memorandum o saradnji na planu stručnog usavršavanja nastavnog kadra. Ovim memorandumom je planirano formiranje velike radne grupe u kojoj će biti predstavnici OSCE -a, resornog ministarstva, pedagoškog zavoda i škola. Ambasadorica Kavalec izrazila je zadovoljstvo jer se pokazalo da su na polju obrazovanja i borbe protiv korupcije načinjeni značajni iskoraci.

Slike sa dnašnjeg sastanka svjedoče i o napretku u poštovanju rodne ravnopravnosti jer su rijetki sastanci na kojima su se u funkciji rukovodilaca pojavljuju sve žene, što je danas bio slučaj.

#BiH