Članak

Slučaj Rajlovac: MUP RS može u kasarnu OS BiH, ali MUP KS ne bi mogao na Manjaču

Više izvora iz policijskih i pravosudnih struktura za Patriju je potvrdilo da je ovakvo postupanje i MUP RS i OS BiH skandalozno.

Piše: A. Vrabac

Slučaj dolaska pripadnika PU Vlasenica u kasarnu OS BiH Rajlovac 9. novembra još uvijek izaziva različite reakcije, a čini se da se cijeli slučaj želi marginalizirati i predstaviti medijskim spinom.

Iako su iz MUP RS kategorično naglasili da „policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske nisu vršili nikakve pretrese na području Rajlovca kod Sarajeva, niti su pripadnici Žandarmerije bili angažovani na lišenju slobode pripadnika Oružanih snaga BiH u kasarni OS BiH na toj lokaciji“, niko nije ni tvrdio da je vršen pretres.

Pojašnjenje iz MO BiH otkriva da su u kasarnu došli pripadnici „civilne policije“ PS Vlasenica kako bi priložili dokaze vezano za krivično djelo za koje postoji osnov sumnje da je počinio pripadnik OS BiH.

Patrola koja je došla u kasarnu Rajlovac nije imala sudski nalog, te im je rečeno da će se osumnjičeni pripadnik OS BiH dobrovoljno javiti u PS Vlasenica. Iz MO BiH nepostojanje sudskog naloga su okarakterisali "nepotpunom dokumentacijom za nadležno postupanje". 

I dok ministar odbrane Sifet Podžić boravi u Splitu i nije želio komentarisati ovaj slučaj, načelnik Zajedničkog štaba OS BiH general-pukovnik Senad Mašović imao je šta reći.

„Sve što je rađeno, rađeno je u skladu sa propisima i procedurama. U skladu s onim što mi vrlo jasno želimo i tražimo, to jeste da se poštuju vladavina prava i procedure. Nemamo apsolutno nikakvog problema ako je pripadnik OSBiH kao građanin napravio određeno krivično djelo da za to bude procesuiran. Moram reći da prilikom provođenja konkretne aktivnosti, odnosno svega što je provođeno tokom jučerašnjeg (prekjučerašnjeg op.a) dana, je pokazan visok nivo profesionalnosti. Dakle, i od strane pripadnika Policijske stanice Vlasenica i pripadnika Vojne policije OSBiH", rekao je Mašović za Radiosarajevo.ba.

Međutim, na pitanje da li je trebala Žandarmerija Mašović je kazao da „ne mogu utjecati na to koga će policijski organi i agencije da angažiraju.“

„Mi tretiramo sve policijske agencije, na cijeloj teritoriji BiH, apsolutno na isti način i tražimo od njih da poštuju sve propise, procedure i zakone. Zakon je vrlo jasan. Ulazak na lokaciju bez sudskih i tužilačkih naloga ne postoji mogućnost. Sve ostalo podržavamo. Nemamo problem da ostvarimo saradnju u stvaranju sigurnosnog ambijenta na cijeloj teritoriji BiH", dodao je Mašović pa je ostalo nejasno da li je u kasarnu zaista došla Žandarmerija ili civilna policija. 

Iz ovih Mašovićevih izjava može se tumačiti da policija RS-a nije imala sudski nalog za postupanje, da nije ušla na lokaciju što se kosi sa saopćenjem koje je iz MO BiH poslano medijima da je patrola došla u kasarnu.

Ovakve izjave Mašovića su zabrinjavajuće s obzirom da Zakon o službi u Oružanim snagama BiH u članu 131. „Ovlaštena službena lica za obradu lica na službi u Oružanim snagama“ jasno propisuje postupanje:

„Ovlaštena profesionalna vojna lica na službi u vojnoj policiji djeluju kao ovlaštena službena lica prema zakonima o krivičnom postupku u Bosni i Hercegovini u vezi s operativnom i kriminalističkom obradom lica na službi u Oružanim snagama za koja postoje osnovi sumnje da su na službi ili u vezi sa službom počinila krivično djelo“, navodi se.

Zakon o krivičnom postupku BiH i Zakon o krivičnom postupku RS propisuju identično postupanje kada je riječ o pretresu u vojnom objektu:

„Ako se pretresanje mora preduzeti u vojnom objektu, pismena naredba o pretresanju dostavlja se vojnim vlastima, koje će odrediti najmanje jedno vojno lice da bude prisutno pretresanju“.

Bez obzira što pripadnici MUP RS nisu trebali izvršiti pretres već preuzeti pripadnika OS BiH, opet je upitna nadležnost njihovog postupanja kako zbog drugog entiteta tako i zbog vojnog objekta gdje je jasno određena nadležnsot vojne policije.

Interesantno je da ovaj slučaj nije izazvao veću pažnju javnosti i eksperata s obzirom da je jasno propisano, a kako to često Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a zna istaći, da policija jednog entiteta ili kantona ne može prelaziti u drugi bez saglasnosti tog entiteta. Kada je nuđena pomoć policije kantonalnih MUP-ova u zaštiti istočne granice, Dodik je rezolutno odbio pozivajući se na Dejtonski mirovni sporazum.

Treba podsjetiti i na slučaj ubistva dva sarajevska policajca kada su na području Istočnog Sarajeva, Pala, Mokrog, Sokoca vršeni pretresi u kojima nikako nije učestvovao MUP KS, već SIPA uz asistenciju MUP RS.

Podsjetit ćemo se i na slučaj upada pripadnika MUP RS u redakciju portala Klix 2014. godine na osnovu naredbe sudije Općinskog suda u Sarajevu. Tada je MUP RS vršio višesatni pretres i zaustavio rad portala Klix, dok je MUP KS pružao asistenciju.

Više izvora iz policijskih i pravosudnih struktura za Patriju je potvrdilo da je ovakvo postupanje i MUP RS i OS BiH skandalozno, te da se u ovakvim slučajevima strogo poštuju nadležnosti. 

U svakom slučaju očekuje se dodatno pojašnjenje čelnih ljudi OS BiH o ovom slučaju, jer ne smijemo ni zamisliti kako bi se sve završilo da je npr. patrola MUP KS otišla u kasarnu Manjača.

#BiH