Piše: A. Čorbo-Zećo
Mnogo se posljednjih mjeseci spominju 'crvene linije' a od kojih ovisi sudbina i stanje u Bosni i Hercegovini. Visoki predstavnik rekao je tako da bi “crvena linija” bila povlačenje entiteta Republike Srpske iz Oružanih snaga BiH i stvaranje vlastite odvojene vojske unutar Bosne, što najavljuje član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Ali takav potez nije 'crvena linija', takav potez je već po definiciji sukob. Jer ako se uspostavlja neka linija na entitetima, i ako je za takav potez neophodno 'protjerati' SIPA-u i Graničnu policiju iz Republike Srpske sukob je neminovan!
Crvena linija je davno trebala biti izbrisana, odmah nakon što je Željka Cvijanović proglasila ukaz kojim objavljuje da Zakon o zabrani negiranja genocida i drugih zločina ne vrijedi na teritoriji RS.
Nakon što je izostala reakcija OHR-a (nikada do sada zabilježen slučaj) i nakon što bh. institucije nisu reagirale, Dodik i SNSD 'pretiču' po duploj crvenoj liniji.
Zato su sada SAD, Velika Britanija i Njemačka tri velike nade da novih crvenih linija neće biti, i druge evropske zemlje trebale bi slijediti civilizacijske tokove, nešto slično kao postupak Željka Komšića u intervjuu za Tanjug. Ne priznajete presudu za genocid, s vama nema priče!
Zato ostaje dvojba o tome je li turski predsjednik Erdogan trebao primiti Dodika u posjetu? Bi li ignorisanje od strane Erdogana Dodiku bila jača poruka od samog sastanka, ma šta da mu je Erdogan rekao u Turskoj.
Svaka vrsta racionalnog razmišljanja dovodi do odgovora da Bosna i Hercegovina s postojećom političkom garniturom etno-nacionalnih političkih elita u zemlji još dugo ne može naprijed. Ova vakuum pozicija Bosne i Hercegovine u ovom trenutku najbolje odgovara i Dodiku i Čoviću, svakom iz njegovog ugla gledanja.
Duboko svjesni toga i u Njemačkoj, pa danas ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Mass u razgovoru za Klix.ba poručuje jednu od ključnih stvari - reforma ne smije dovesti do produbljivanja postojećih etničkih podjela.
Dodiku i Čoviću, koji već odavno rade sinhronizirano, ovakva pat pozicija Bosne i Hercegovine odgovara jer mogu upirati prstom kako Bosna i Hercegovina očigledno ne funkcioniše, još ubace floskule 'da rata neće biti' i zato je svima jasno, pa i svjetska javnost je okrenuta ka našoj zemlji.
Svakodnevno čitamo analize i tekstove svjetskih medija koji formiranje entitetske vojske, obavještajne agencije i uprave za indirektno oporezivanje označavaju kao kraj Bosne i Hercegovine.
I bez obzira što mnogi uvjeravaju da nema šanse da se vojska podijeli, podrška Rusije i Srbije disoluciji BiH još uvijek je vrlo otvorena.
Šanse uvijek postoje, vidjeli smo to na 'crvenoj liniji' kada je riječ o zabrani negiranja genocida!
Lagano su je preskočili kao da je bijela isprekidana, i nastavili dalje.
U tome je odgovornost međunarodne zajednice.
„Međunarodna zajednica je konstruirala ovakvu strukturu u BiH i prema tome ona je kumovala i postanku i akcijama ovih domaćih političara. Tu je odgovornost međunarodne zajednice. Ali je činjenica, izvan svake sumnje, da ovi domaći političari ne žele napredak, ne žele promjenu. Oni samo foliraju pred javnošću i pred biračima neke međusobne konfrontacije, zaštite nacionalnih interesa, itd., ali zapravo oni rade jedni u korist drugih. Njima odgovara ovaj politički mrak u kojem oni profitiraju“, ustvrdit će akademik Esad Duraković.
I sudbina BiH je u rukama međunarodne zajednice, ako EU i Amerika hoće da nam pomognu da BiH postane mirna moraju da uvedu efektne sankcije, inače idemo u ambis.