Članak

TRANZIT I DRUGO Gasne igre ne prestaju, a šta je sa BiH

“Volumen dnevnog tranzita kroz Ukrajinu upravo se vratio na ugovorenu količinu od 109 milijuna kubnih metara

Piše: Almir Bečarević


Gasne igre ne prestaju oko certifikacije Sjevernog toka 2. Igra toplo-hladno sada je garnirana i izjavama dužnosnika Bjelorusije o potpunoj obustavi tranzita gasa prema Europi što bi za igre koje smo do sada vidjeli bio opasan scenario i gdje bi ispaštali građani. Sve ovo nazivam igrama jer jedan detalj koji se pojavio u medijskim prostoru daje odgovore na sve ono što sam pisao i pokušao objasniti Biseri Hadžialjević i resornom ministru Nerminu Džindiću. Pošto sam prozvan na press konferenciji u Vladi FBiH i na šta nisam odgovorio, a sve se svelo na to da sam diplomirani pravnik i da nemam baš saznanja koja ova ekonomistica ima sada prezentujem podatak: Gazprom se vratio tranzitu plina preko Ukrajine.

“Volumen dnevnog tranzita kroz Ukrajinu upravo se vratio na ugovorenu količinu od 109 milijuna kubnih metara nakon što je sredinom oktobra pao na gotovo 54 milijuna kubnih metara.”

Trenutačni sporazum između Rusije i Ukrajine, sklopljen na pet godina, predviđa tranzit od 2020. do 2024. na 40 milijardi kubnih metara godišnje. Štoviše, Gazprom plaća kapacitete bez obzira na stvarne količine tranzita preko teritorija susjedne države.

Ukrajina je 2014. godine transportovala 180 milijardi Sm3. Od 2019. godine transportuje se preko Ukrajine od 40-60 milijardi Sm3. Same ove brojke govore da nikakve i stvarne nestašice gasa u Europi nije bilo jer u ukrajinskom transportnom sistemu ima slobodno još min. 150 milijardi Sm3 i ovo je dokaz da, ako želi, Gazprom može bez ikakvog problema povećati isporuke preko Ukrajine i to toliko da pola Evrope može biti uredno snabdjeveno gasom neovisno o LNG terminalima, drugim transportnim gasovodima, proizvodnji gasa itd. 

Kao što vidimo Moskva se vratila u potpunosti ugovoru i tranzitu gasa preko Ukrajine. Ovo je dovoljan dolaz ekspertima sa press konferencije koji su uporno ubjeđivali javnost da smo bili prisiljeni preći na Turski tok i time prouzročili arbitražu sa Mađarskom tj. njihovim transporterom FGSZ od 21,1 mil. USD.

Ono što je najbitnije je naredna izjava Moskve: “Zapadni kupci ce odlučivati odakle će kupovati ruski plin.”

Da li neko ovdje vidi bilo kakvu prijetnju ili se vidi stav, kupujte gdje želite i pravcem kojim želite. Zbog prelaska na Turski tok otvoren je arbitražni postupak sa FGSZ u visini od 21,1 milion USD.

Tranzit gasa i dalje ide nesmetano preko Ukrajine i čak je vraćen na ugovorne količine tako da eksperti raznih struka valjda vide sve ono što niko ne vidi.

Prouzročili su arbitražu zbog nekakve 'prijetnje' koje nikad nije niti bilo i doveli do arbitraže koja im je najavljena od autora ovog teksta. Bravo za eksperte, a za cijene gasa ćemo tek vidjeti!

#BiH