SARAJEVO, (Patria) – Policijske agencije u BiH čiji bi rukovodioci trebali biti nestranačke ličnosti, a što u praksi nije slučaj, jedan su od najmoćnijih alata koje političke stranke i njihovi lideri koriste za lične interes i obračune zloupotrebljavajući resurse koji bi trebali biti u službi svih građana Bosne i Hercegovine.
Javna je tajna da se već godinama zna kojoj političkoj stranci pripada čelna poziciju u svakoj policijskoj i sigurnosnoj agenciji. Eklatantan primjer potpune kontrole nad radom policijske institucije je Državna agencija za istrage i zaštitu. Iako su se u protekla dva mandata promijenila dva direktora Perica Stanić (SDS) i aktuelni Darko Ćulum (SNSD), svim procesima upravlja zamjenik u drugom mandatu Đuro Knežević, kadar Čovićevog HDZ BiH.
Knežević je ključni čovjek u SIPA-i koji pod kontrolom drži i načelnike regionalnih ureda, ma kojoj kvoti konstitutivnih naroda pripadali.
Na čelu Regionalnog ureda Sarajevo je Edin Malkić, a prema informacijama Patrije, upravo su Knežević i Malkić zataškali incident koji je bio prije nekoliko mjeseci na jednom druženju uposlenika SIPA-e. O ovom incidentu, navodno nije upoznat direktor Ćulum, a riječ je o vrlo ozbiljnom incidentu u kojem je došlo i do fizičkog obračuna nekoliko osoba. Direktor je o ovome morao biti upoznat, jer je posrijedi bio incident s nacionalnim predznakom.
Zbog situacije i atmosfere koja vlada u Regionalnom uredu Sarajevo već desetak inspektora/istražitelja napustilo je RU Sarajevo i tražilo premještaj u druge organizacione jedinice. Inače, Malkić se ne bavi striktno svojim poslom, pa istražitelji i inspektori ne posjeduju pancire prilikom akcija SIPA-e, a on je kao odgovorno lice dužan osigurati materijalno tehnička sredstva i zaštititi život svojih podređenih. O tome su upoznati i tužioci Tužilaštva BiH, ali godinama ovaj problem se ne rješava.
Da je zbilja tako svjedoči dopis SIPA-e upućen Patriji u kojem kažu da oni ne vrše nabavku iz Budžeta SIPA-e kada je riječ o opremanju policijskih službenika.
„Uniforme za pripadnike Jedinice za specijalnu podršku su u prethodnim godinama osigurane od strane donatora i nisu vršene nabavke iz Budžeta SIPA-e“, kažu iz SIPA-e.
Ono što zabrinjava je da je predviđeno da samo policijski službenici za Jedinicu za specijalnu podršku nose policijsku uniformu, tako su inspektori i istražitelji 'goloruki' na vratima opasnih kriminalaca i pored sve opreme koju posjeduje Jedinica za specijalnu podršku SIPA-e, ali njena upotreba je regulisana Pravilnikom koji donosi više štete nego koristi.
Unutar SIPA-e je već godinama narušen nacionalni balans kada je riječ o rukovodećim pozicijama, a najviše na štetu Bošnjaka.
Još prije nekoliko mjeseci Patria je objavila moguću rotaciju na čelnim pozicijama u policijskim agencijama u kojoj su ključni ljudi HDZ BiH.
Tako postoji plan da se Knežević nakon isteka mandata, a možda i prije, imenuje za direktora Granične policije BiH, a aktuelni direktor te agencije Zoran Galić na čelo FUP-a. No, s obzirom na rasplet događaja sa konkursom i vjerovatnoćom da će doći do ponavljanja procedure, čini se da će Galić još neko vrijeme ostati tu gdje jeste.
Posljednja afera sa konkursom za prijem kadeta u GP BiH i Galića je dovela u kompromitirajuću situaciju, a istragu vodi Tužilaštvo BiH. Od GP BiH i Galića već 15 dana nismo dobili odgovor koja je sudbina prijema 150 kadeta.
Kadrovska križaljka HDZ-a ide u smjeru da se umjesto Kneževića za zamjenika direktora SIPA-e imenuje Robert Perić, načelnik Terenskog ureda Jug Granične policije BiH koji je rodbinski povezan sa predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem. Inače, Perić je i jedan od kandidata za direktora FUP-a, a kako je Patriji rečeno, iz HDZ-a nisu bili sigurni da li će se Galić prijaviti jer mu se nije ostavljala pozicija direktora GP BiH gdje je bio tek imenovan na drugi mandat.
A, na zamjeničkoj poziciji direktora u Graničnoj policiji sebe vidi Edin Malkić. Moguće je da je to razlog bliskosti sa Kneževićem, dok nezadovoljni uposlenici Malkićevim šefovanjem i miješanjem u istrage o čemu su upoznati i tužioci, napuštaju RU Sarajevo.
I Galić i Knežević su više puta prijavljivani Tužilaštvu BiH za različita krivična djela.
U svim prijavama Knežević se tereti za više krivičnih djela koja su povezana za korupcijom, nepotizmom, urušavanjem ugleda SIPA-e, odavanje službene tajne, spriječavanje dokazivanja, nezakonitim činovanjima i nagrađivanjima.