Članak

Potpisan sporazum u Glazgovu: Najviše nedoumica oko uglja, nafte i gasa

Grupa od oko 450 finansijskih organizacija složila se da podrži "čistu" tehnologiju poput obnovljive energije.

(Patria) - UN-ova klimatska konferencija u Glazgovu završila je večeras globalnim sporazumom čiji je cilj barem održati živim nade da bi se globalno zagrijavanje moglo održati na 1,5 stepeni Celzijusovih i tako spasiti svijet od katastrofalnih posljedica klimatskih promjena.

Pregovori su trajali više nego što je bilo predviđeno jer su pregovarači iz skoro 200 zemalja pokušavali da postignu dogovor o borbi protiv klimatskih promjena.

Britanski predstavnik, predsjedavajući klimatskim pregovorima u Glazgovu, Alok Šarma kaže da su svi imali priliku da kažu svoje mišljenje.

"Ovo je paket koji zaista pokreće stvari naprijed", smatra Šarma.

Postepeno izbacivanje uglja i poziv za ambicioznije mjere smanjenja ugljenika sljedeće godine ostali su u tekstu sporazuma. S obzirom na brojne nesuglasice između zemalja, konačna verzija sporazuma mijenjana je u posljednjim trenucima, a izmjene se prije svega tiču korištenja uglja.

Naglašena je potreba da bogate zemlje povećaju finansijsku pomoć koja se daje siromašnijim zemljama koje trpe posljedice klimatskih promjena, iznad sadašnjeg cilja od 100 milijardi dolara.

Međutim, predstavnici zemalja u razvoju su nezadovoljni, jer se ne izdvaja novac za štetu koju su klimatske promjene već izazvale.

Tokom samita SAD i Kina obećale su da će pojačati saradnju u oblasti klime u narednoj deceniji.

Više od 100 zemalja dogovorilo je plan za smanjenje 30 posto trenutnih emisija metana do 2030. godine dok je 100 zemalja obećalo da će zaustaviti krčenje šuma do tog roka.

Grupa od oko 450 finansijskih organizacija složila se da podrži "čistu" tehnologiju poput obnovljive energije, kao i da finansiranje udalji od industrije sagorijevanja fosilnih goriva.

Svijet se zagrijava zbog emisija iz fosilnih goriva poput uglja, nafte i gasa.

Ekstremni vremenski događaji povezani sa klimatskim promjenama, uključujući toplotne talase, poplave i šumske požare, se intenziviraju.

Prošla decenija bila je najtoplija u istoriji i vlade se slažu da je potrebna hitna kolektivna akcija.

#Svijet