SARAJEVO, (Patria) - Tematska sjednica Općine Ilidža na kojoj je razmatran problem vodozaštitne zone održana je danas u kongresnoj sali Hotela Hills.
Pored 25 općinskih vijećnika sjednici su prisustvovali i članovi Vlade Kantona Sarajevo predvođeni premijerom Edinom Fortom, zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo, direktor Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo i predstavnici drugih organa uprave i institucija.
Na samom početku općinski načelnik Nermin Muzur je kroz slikovitu prezentaciju predstavio glavninu problema koji se tiče vodozaštitne zone.
- Općina Ilidža je jedina općina u kojoj prirodno bogatstvo predstavlja teret i limitirajući faktor razvoja i održivog života na području iste - kazao je načelnik.
On je istakao je da je to problem koji traje godinama unazad, a govorio je i o problemima oko 1.000 bespravno izgrađenih objekata u vodozaštitnoj zoni i otpada u određenim dijelovima. Načelnik Muzur naglasio je potrebu za izradom novog elaborata koji će pomoći pri rješavanju ovog problema, te poručio da se politika ostavi po strani, kako bi fokus ostao na pomenutom problemu.
- Sigurno je da uz dobru volju, a u skladu sa važećim normama koja regulišu pitanja dobara od općeg interesa sa jedne i prava vlasnika sa druge strane, a u vezi općeg interesa zaštite izvorišta pitke vode, postoji način za pronalaženje adekvatnog rješenja i balansa između općih i posebnih interesa svih građana - rekao je načelnik, naglasivši kako građani nisu u mogućnosti da svoju imovinu adekvatno iskoriste.
Kantonalni premijer Edin Forto u svom izlaganju skrenuo je pažnju na problem ljudskih prava, odnosno nemogućnost raspolaganja privatnom imovinom. Građani u takvoj situaciji, imovinu ne mogu prodavati, niti obrađivati, a pritom im nije osiguran nikakav povrat sredstava. Također je naveo kako je važno da se u rješavanju ovog problema uključe i entiteti, s obzirom na to da entiteska granica prolazi kroz vodozaštitnu zonu.
Ministar privrede Kantona Sarajevo, Adnan Delić, dao je prijedlog o formiranju interresorne komisije koja će analizirati trenutni Elaborat o zaštiti izvorišta vode za piće Sarajevsko polje te izvršiti procjenu o izradi novog. Kao jedno od mogućih rješenja je preusmjeravanje vodosnabdijevanja Kantona Sarajevo sa izvorišta Crne rijeke.
Prisutnima su se obratili i vijećnici Općine Ilidže, te bivši uposlenici, a kao i ostali govornici iznijeli su svoje mišljenje u vezi pomenutog problema, te dali punu podršku u njegovom rješavanju.
Usvojeno je ukupno osam zaključaka na današnjoj tematskoj sjednici, a oni su:
1. Općinsko vijeća Ilidža konstatuje, da problemi vezani za vodozaštitnu zonu Ilidža, evidentno, nisu prepoznati u dovoljnoj mjeri kao ni posljedice koje neposredno proizilaze iz očiglednog nerada nadležnih organa i propuštanja djelovanja u skladu sa nadležnostima istih, ali i u propuštanju realizacije ranije preuzetih obaveza i dužnosti koje su usko vezane za predmetni problem.
2. Općinsko vijeća Ilidža konstatuje da je prva vodozaštitna zona u svojim granicama nesporna i da je neophodno da Vlada Kantona Sarajevo, a sve u skladu sa svojim obavezama, u budžetu za 2022. godinu obezbijedi sredstva za dovršetak procesa otkupa zemljišta ove zone, uvažavajući nesporna prava vlasnika na naknadu štete. Plan i otkup programa sačiniti uz konsultacije i saradnju sa Općinom Ilidža.
3. Općinsko vijeća Ilidža zahtjeva da se bez odlaganja formira radno tijelo sa ciljem utvrđivanja konkretnih činjenica, sadržanih u Elaboratu o zaštiti izvorišta vode za piće Sarajevsko polje, te posebno:
- Dostavljanje informacije o tačnoj površini otkupljenog zemljišta u vodozaštitnoj zoni,
- Informacija o visini utrošenih sredstava za otkup zemljišta u vodozaštitnoj zoni,
- Informacija o tačnom iznosu novčanih sredstava prikupljenih po osnovu posebne naknade na računu Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo od juna 2009. godine,
- Informacija o utrošenim i realizovanim sredstvima iz iznosa prikupljene posebne naknade od 08.09.2009. godine do danas, a u vezi sa Zaključkom vlade Kantona Sarajevo broj 02-05-18440-31/09 od 04.06.2009. godine.
Rok za realizaciju ove tačke je 31.12.2021. godine
4. Općinsko vijeća Ilidža zahtijeva da se izvrši analiza činjeničnog stanja sadržanog u Elaboratu o zaštiti izvorišta vode za piće Sarajevsko polje i to od strane stručnog nezavisnog tijela, sa posebnim osvrtom na ekonomske i razvojne aspekte Općine Ilidža, a sve u cilju smanjenja i ublažavanja posebnih ograničenja, posebno onih u drugoj vodozaštitnoj zoni.
Prilikom usvajanja ovih mjera neophodno je uzeti u obzir činjenicu da je u planu donošenje urbanističkog plana Kantona Sarajevo čiji sastavni dio moraju biti predložene mjere ublažavanja ograničenja.
Rok za realizaciju ovog zaključka je kraj marta 2022. godine.
5. Općinsko vijeće Ilidža zahtjeva da u slučaju nemogućnosti realizacije zaključka broj 4 u navedenom roku, Vlada Kantona Sarajevo do 30.06.2022. godine, sačini konkretan plan i program otkupa zemljišta iz druge vodozaštitne zone, a sve u cilju zaštite izvorišta vode za piće u Kantonu Sarajevo.
6. U svim formiranim radnim tijelima zahtijevamo da najmanje jedan član tijela bude predstavnik Općine Ilidža.
7. Općinsko vijeća Ilidža je opredijeljeno da u slučaju izostanka realizacije naprijed navedenih zaključaka, odnosno nepoduzimanja adekvatnih mjera iz nadležnosti organa i tijela Kantona Sarajevo i FBiH, da se građani općine Ilidža, koji posjeduju nekretnine u vodozaštitnoj zoni podrže u aktivnostima koje će za posljedicu imati obeštećenje istih, a sve uskladu sa važećim propisima, posebno iz oblasti imovinskih prava.
8. Općinsko vijeća Ilidža zadužuje Općinskog načelnika da o poduzetim aktivnostima na realizaciji ovih zaključaka, redovno obavještava Općinsko vijeće, te da u Budžetu za 2022. godinu planira sredstva za pravne i konsultantske usluge s ciljem rješavanja navedene problematike.
Tematska sjednica Općinskog vijeća održana je u skladu sa Naredbama i Preporukama Kriznog štaba Federalnog ministrastva zdravstva koje je usvojila Vlada Federacije na sjednici održanoj 04. 11. 2021. godine kojom se naređuje obavezno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa u zatvorenom prostoru uz poštivanje distance od najmanje 2 metra i drugih uputstava za poštivanje higijensko-epidemioloških mjera.