SARAJEVO, (Patria) - Kabinet federalnog ministra unutrašnjih poslova Aljoše Čampare dostavio je Nezavisnom odboru Parlamenta FBiH, Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo mišljenje koje je kabinet dobio od Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH u vezi objave imena i prezimena kandidata za prijem na radna mjesta policajac i mlađi inspektor u Federalnu upravu policiju.
Podsjećamo, lista je objavljena ali bez imena i prezimena već pod šiframa kandidata što je izazvalo sumnju da proces prijema nije transparentan.
Od Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH traženo je da Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova (FMUP) u čijem sastavu se nalazi FUP, na osnovu člana 40. stav (2) tačka g) Zakona o zaštiti ličnih podataka dostavi mišljenje o tome da li je dozvoljeno objavljivati imena i prezimena primljenih kandidata za službu u policiji na oglasnoj ploči FUP-a i da li se FUP ikada obraćao Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH sa zahtjevom za mišljenje u vezi zakonitosti objave imena i prezimena kandidata za izbor policijskih službenika u čin „policajac“ i „mlađi inspektor“.
„Kabinet federalnog ministra unutrašnjih poslova primio je 19. novembra 2021. godine Mišljenje Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH o objavljivanju liste kandidata na oglasnoj ploči, a kojim su potvrđeni svi navodi iz dopisa koji sam 09. novembra 2021. godine uputio FUP-u, Nezavisnom odboru Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo.
U tom kontekstu, Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH ukazala je na član 45., član 52. i član 53. Zakona o policijskim službenicima FBiH („Službene novine Federacije BiH“, br: 27/05, 70/08, 44/11 i 13/18) kojim je jasno određeno da policijski organ „objavljuje na svojoj oglasnoj ploči listu s rezultatima postignutim na svakom testu kao i konačne rezultate svih kandidata koji su pristupili testovima“, da „Komisija za izbor objavljuje na oglasnoj ploči policijskog organa konačnu listu svih kandidata predloženih za zapošljavanje“ te da se „lista objavljuje kako bi svaki od kandidata mogao podnijeti žalbu Policijskom odboru Federacije BiH“.
Posebno ukazujem na dio mišljenja u kojem Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH konstatuje sljedeće: „Iz navedenog jasno proizlazi da je Zakonom o policijskim službenicima FBiH propisano da se liste sa postignutim rezultatima i konačna lista svih kandidata koji se predlažu za zapošljavanje, objavljuje na oglasnoj ploči policijskog organa koji vrši proces zapošljavanja“.
S obzirom na sve navedeno Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH zaključila je sljedeće: „Mišljenja smo da objava konačne liste sa imenima i prezimenima kandidata predloženih za zapošljavanje, na oglasnoj ploči policijskog organa, shodno citiranim odredbama Zakona o policijskim službenicima FBiH, nije protivna principu pravičnosti i zakonitosti iz člana 4. stav (1) tačka a) Zakona“.
Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH potvrdila je i navode iz zahtjeva koji sam uputio FUP-u, Nezavisnom odboru Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo, a koji se odnose na tvrdnje FUP-a kako imena i prezimena primljenih kandidata nisu objavljena jer su „članom 39. Zakona o policijskim službenicima Federacije BiH („Službene novine Federacije BiH“, br: 27/05, 70/08, 44/11 i 13/18) utvrđena prava policijskih službenika da se nepotrebno ne dovode u fizičku opasnost“.
Jasno sam ukazao da u momentu objave liste primljenih kandidata, kandidati nemaju status policijskih službenika pa samim tim na njih se ne primjenjuje član 39. Zakona o policijskim službenicima FBiH, a koji glasi: „Prava policijskih službenika“. U trenutku objave liste kandidati imaju status kandidata tj. civila ili građana Bosne i Hercegovine, status kadeta prema članu 55. stav (1) Zakona o policijskim službencima FBiH dobijaju nakon početka osnovne policijske obuke u Policijskoj akademiji FMUP-a, a status policijskih službenika prema članu 58. stav (1) Zakona o policijskim službenicima FBiH po uspješnom završetku osnovne obuke tj. nakon što rukovodilac postavi kadeta na radno mjesto „policajca“ ili „mlađeg inspektora“, što se objavljuje na oglasnoj ploči policijskog organa.
S tim u vezi ističem da je Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH zaključila sljedeće: „Saglasno Vašim navodima iz akta veze, mišljenja smo da je član 39. Zakona o policijskim službenicima FBiH, kojim su regulisana prava policijskih službenika, ireleventan za obradu ličnih podataka kandidata u postupku zapošljavanja, koja je propisana u Poglavlju V. istog zakona“. Još jednom naglašavam da se FUP pozvao upravo na član 39. Zakona o policijskim službenicima FBiH u kojem je neosnovano našao uporište za sakrivanje imena i prezimena primljenih kandidata“, navodi se u dopisu Aljoše Čampare.
Također Agencija je obavijestila FMUP da se FUP nije obraćala Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH sa zahtjevom za mišljenje u vezi zakonitosti objave imena i prezimena primljenih kandidata“ za izbor policijskih službenika u čin „policajac“ i „mlađi inspektor“.