SARAJEVO, (Patria) - Profesor Goran Šimić najavljuje bazu podataka osuđenim za ratne zločine, poslije koje, kako kaže, više ništa neće biti kao prije.
Jedina dobra stvar u vezi s ratovima je što završavaju. Ponekad to traje duže, ali na kraju, jednog dana, u svakom sukobljenom društvu dolazi do kraja sukoba”, kaže Goran Šimić, profesor krivičnog prava, a prenosi Slobodna Bosna.
A kada se to dogodi, nastavlja on, žrtve vrište za pravdom, a počinitelji pokušavaju pobjeći.
"Društvo traži način kako da se obnovi i stvori zajedničke temelje za bolju budućnost. Mnogo ih je, ali samo su istina i pravda pravi temelji", smatra Šimić i napominje da su ti temelji snažno osporavani u postkonfliktnim društvima.
"Kako od žrtava, tako i od počinitelja, pa je pitanje kako ih stvoriti i obnoviti, jer obnova društva esencijalno ovisi o tome", ističe.
Prema njegovim riječima, sudovi imaju nespornu prednost u odnosu na bilo koji drugi mehanizam, jer su njihove odluke, napominje, konačne i obavezujuće za sve, i žrtve i počinitelje.
"No, to ne znači da te odluke nisu osporavane ili lako prihvaćene. Koliko god ih osporavali, političari, negatori genocida, mediji, počinitelji ili žrtve, ništa od tog osporavanja ih ne može niti dirnuti", podvlači Šimić.
Pojašnjava, koliko god bile teške i bolne činjenice utvrđene “izvan razumne sumnje” u pravomoćnim sudskim presudama, te su činjenice čvrst temelj za izgradnju novih društava.
"Ako postkonfliktno društvo ne nađe snage za druge oblike pravde, presude su ujedno i jedino čvrsto tlo. Činjenice! To je ono o čemu se ovdje radi", govori Šimić i najavljuje bazu podataka o suđenjima za ratne zločine WCTD.
"Baza ima za cilj prikupiti i prezentirati pravomoćne presude suđenja za ratne zločine, donesene pred međunarodnim i domaćim sudovima iz cijelog svijeta", pojašnjava.
Dodaje da će u početnoj fazi baza podataka predstaviti presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i domaćih sudova za ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini tokom oružanog sukoba 1992-1995. A nakon toga će se, najavljuje Šimić, prikupiti i prezentirati presude iz drugih zemalja. Ova baza podataka, koja će danas biti prezentovana, ističe on, pruža informacije za objektivno istraživanje i upoznavanje s činjenicama.
"Sve informacije se izdvajaju iz konačnih presuda i prezentiraju na način na koji su predstavljene u presudama bez ikakvih promjena ili tumačenja, stvarajući jednu lako dostupnu i pretraživu bazu podataka, govori profesor i dodaje da postoji mogućnost preuzimanja teksta presude.
Baza podataka je javno dostupna, a namijenjena je za korištenje istraživačima i široj javnosti. Sadrži podatke kategorizirane u 32 pretražive kategorije, što je čini neusporedivim alatom za pronalaženje svih činjenica i informacija u vezi sa suđenjem i presudama za ratne zločine", pojašnjava Šimić.
Dodaje da baza podataka nije namijenjena samo za pravna istraživanja nego i za širu javnost.