Piše: Amra Vrabac
Na jučerašnjem nastavku sjednice Skupštine KS usvojena je Studija o Zdravstvenom stanju stanovništva, odrednicama zdravlja i zdravstvenoj zaštiti u Kantonu Sarajevo u 2020. godini, sa Mišljenjem Ministarstva zdravstva i prijedlogom mjera za poboljšanje zdravstvenog stanja stanovništva na Kantonu Sarajevo.
Međutim, iako je riječ o obimnom dokumentu koji je izradio Zavod za javno zdravstvo KS, Skupština KS nije čak dozvolila ni uvodne riječi ministra zdravstva KS Harisa Vranića koji je krenuo prema govornici s papirima, ali se morao vratiti na mjesto.
Nevjerovatno zvuči da se nijedan zastupnik nije javio za riječ ni za raspravu i diskusiju iako je riječ o vrlo značajnom dokumentu koji secira stanje zdravlja stanovništva KS, najčešće uzroke smrtnosti i bolesti, povećanje broja oboljelih od dijabetesa, ali i upozorova na nedovoljan broj ljekara koji će zamijeniti doktore koji odlaze u penziju.
Iako vjerujem da su zastupnici pročitali studiju (valjda znaju za šta su glasali), iznenađuje odsustvo bilo kakve rasprave i razmatranja vrlo važnih segmenata u ovoj studiji. Posebno, imajući u vidu da je protekla godina bila godina pandemije, pošasti s kojom se bori cijeli svijet.
I dok se zastupnici tako često pozivaju na građane, jučer se pokazalo kako ih stvarni problemi istih tih građana ne zanimaju. Tako ih ne interesuje i nemaju ideju kako popraviti demografsku sliku stanovništva KS u kojem je veći broj stanovnika starijih od 65 godina nego u dobi od 0 do 14 godina starosti i petogodišnji pad novorođene djece u KS.
U studiji koja je sinoć usvojena posebno se potencira odnos prema starijoj populaciji u trećoj životnoj dobi. No, izgleda da ni to nije dovoljno da se zastupnici jave za riječ. Kao da oni nikad neće ostariti.
“Udio starog stanovništva se kontinuirano povećava u Kantonu Sarajevo, što zahtijeva definisanje strateških pravaca za unaprjeđenje položaja starijih osoba u Kantonu Sarajevu, sa posebnim osvrtom na zdravstvenu zaštitu osoba starije životne dobi i promociju zdravog starenja”, dio je iz Studije.
Iako je jednako važno raspravljati o kvaliteti vode, životnoj sredini, javnom prijevozu, pa i javnoj rasvjeti ili nazivima ulica što su sve problemi s kojima se građani suočavaju, nema drugog objašnjenja osim nezainteresiranosti zastupnika da s jednakom pažnjom govore o zdravlju stanovništva.
U Studiji se posebna pažnja posvetila uzroku infekcija respiratornih puteva koje su vrlo česte kod građana Kantona Sarajevo, zagađenom zraku koji je jedan od uzroka tih infekcija.
POVEZANI TEKST ANALIZA Od čega najčešće obolijevaju i umiru građani Kantona Sarajevo