Članak

Izetbegović za HRT: Činimo sve da se Hrvati kao najmalobrojniji narod osjećaju 'relaksirano'

Dodao je da Dodik cijelo vrijeme vrijeđa BiH, vrijeđa Bošnjake, ponekad Hrvate, vrijeđa predstavnike međunarodne zajednice.

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović bio je gost Dnevnika HRT-a u kojem je govorio o političkoj situaciji u BiH, položaju Hrvata, aktivnostima Milorada Dodika. Na pitanje o otcjepljenju RS-a, Izetbegović je kazao da Milorad Dodik nije najavio odcjepljenje RS-a od BiH, mada možda ima i takve planove.

"On traži da se reforme vrate 20 godina unazad. Da se napravi država u državi. Da unutar države BiH ponovo bude država Republika Srpska. Ima naravno rješenja da odustane od toga jer to je svakako jedna "slijepa ulica" iz koje će ga vraćati ili OHR ili Ustavni sud. Mislim da je ovo njemu prije svega služi za predizbornu kampanju. Imat će cilj ukinuti pravosuđe na nivou države BiH jer se boji toga pravosuđa s razlogom i da ga vrati tamo gdje je pod njegovom kontrolom, na nivo RS-a", kazao je. 

Visoki predstavnik nije iskoristio pravo smijeniti čelnike koji ruše Ustav i BiH, je li to trebao napraviti? 

"Narodna skupština RS-a je dobro pazila kako će stvari postaviti. Donijeli su zaključke, nisu donijeli odluke. Tako da još uvijek nema razloga da baš tvrdo krene i čuva tu zadnju mjeru za zadnje aktivnosti i za koje je Narodna skupština RS zadužila Vladu. Da se zaista krene u jedan antiustavan i antidaytonski pokret u maju i junu. Ako će zaista krenuti rušiti reforme, da rade protiv Daytona i protiv Ustava, tada ćemo morati reagirati."

Dodao je da Dodik cijelo vrijeme vrijeđa BiH, vrijeđa Bošnjake, ponekad Hrvate, vrijeđa predstavnike međunarodne zajednice.

"Čini sve da ona bude jedna neuspješna priča, međutim daleko neuspješniji dio te priče je Republika Srpska."

Komentirao je i tvrdnje da su za cjelovitost BiH jednako opasni srpski separatizam i bošnjački unitarizam. 

"Ja ga ne vidim, kada je u pitanju bošnjački unitarizam. Činimo sve da se Hrvati, kao najmalobrojniji narod, osjećaju "relaksirano". Ima na nivou države stotinu bitnijih pozicija koje vladaju državom i na nivou Federacije oko 200. Hrvati imaju paritet. Imaju 15% u državi i imaju preko 33% pozicija ministarskih, direktorskih itd. Dakle, Hrvati od tih 300 važnih pozicija imaju 46 pozicija preko onoga što im Ustav garantira. I imaju ovu jednu, Željko Komšić, s kojom su nezadovoljni. Imaju ovih 46 gdje bi trebali biti zadovoljni jer su ih dobili nauštrb Bošnjaka. Bošnjaci imaju onda nešto manje pozicija u namjeri da Hrvatima "omile" BiH. Ne vidim ja tu neki pokušaj dominacije, unitarizma itd."

Na pitanje kako je insistiranje na građanskom modelu kršenje Dejtona i da ga tako vidi Hrvatska Izetbegović je kazao da su to virtualne priče.

"Na koji način vi to inzistirate? Možete li mi dati primjer, gdje je to? To su virtualne priče, u čemu se to konkretno može vidjeti. To ne postoji. To su ustvari napadi na Bošnjake, udruženi napadi s Dodikom, zato što Hrvati žele izmijeniti Ustav i Izborni zakon tako da član Predsjedništva BiH mora biti iz HDZ-a. Volio bih čuti i vidjeti neki primjer gdje ima pokušaja te dominacije i gdje ima tih pokušaja nametanja građanskog principa. To je nemoguće napraviti u BiH", kazao je. 

Na pitanje da li bi pristao da bošnjačkog člana Predsjedništva biraju Hrvati ili neki drugi narod on je kazao da su bili pokušaji da se pomogne Hrvatima i da se relaksira situacija.

"Bili smo spremni dva puta i na ovu stvar. Kroz paket za koji su se borili Haris Silajdžić i Božo Ljubić i kroz izravni izbor koji je srušio Dragan Čović. To je bila SDA pomoći Hrvatima da se relaksira njihova pozicija kroz implementaciju presude Sejdić-Finci. Da se svakome da teoretsko pravo da se kandidira, a da u stvari ono realno bude oslonjeno na volju tri konstitutivna naroda, odnosno većinu glasača iz tih konstitutivnih naroda. I dalje smo spremni raditi na tome", kazao je predsjednik SDA. 

Službeni Zagreb podupire cjelovitu BiH te put prema EU pod uvjetom da se poštuje izborna volja Hrvata i tri konstitutivna naroda. Ima li na tim temeljima prostora za daljnji politički razgovor?

"Apsolutno. Dva smo puta bili spremni izaći u susret hrvatskim predstavnicima, s time da ovaj put tražimo da se uklone blokade koje su proizašle u međuvremenu od strane Hrvata odnosno HDZ-a i HNS-a. Kao što rekoh, u Federaciji trpimo blokadu već treću godinu", kazao je. 

#BiH