Članak

BiH treba iskoristiti prijatelje u EU, sankcije nisu nemoguća misija

Mađarska nije ključni problem.

SARAJEVO, (Patria) - Izjava portparolke Evropske Komisije Ane Pisonero u vezi mogućnosti da EU slijedi SAD u uvođenju sankcija koje bi za Milorada Dodika i ostale iz BiH koji podrivaju Ustavni poredak, ili se sumnjiče za korupciju bile bolnije, novi je dokaz neiskrenosti prema BiH. EK je primila k znanju odluku američke administracije, ali iz Brisela nema konkretnog stava o mogućim evropskim sankcijama osim da je za njihovo uvođenje potrebna saglasnost svih članica EU. 

Pisonero je iznijela samo dio istine, jer osim saglasnosti većine članica EU postoji i mogućnost da se sankcije uvedu i većinom glasova o čemu je Patria već pisala. U tom slučaju Mađarska koja se otvoreno stavila na stranu Milorada Dodika ne bi mogla blokirati odluku o sankcijama. Za BiH bi veći problem mogla biti činjenica da je Francuska kao zemlja koja se protivila proširenju preuzela predsjedavanje EU. Ova zemlja do sada nije bila zagovornik sankcija, a njen predsjednik Emanuel Macron je prije nekoliko godina, pokazalo se neopravdano, u našoj zemlji vidio potencijalnu opasnost od terorizma koji dolazi s Istoka.

Ono što nije loše je Macronovo obećanje da bi pod francuskim vodstvom 2022. godina trebala biti prekretnica za Evropu. Pri tome je jasno stavljeno do znanja da izgradnje Evrope mira za narednih 50 godina nema ako se zapadni Balkan ostavi u situaciji u kojoj je danas. Macronu će predsjedavanje EU koristiti i za vlastito pozicioniranje uoči nacionalnih izbora. Zato ako bi se uvjerio da su sankcije dio rješenja Macron bi ih mogao i podržati.

Najglasniji u EU za uvođenje sankcija su predstavnici Njemačke i Nizozemske. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock već je javno izrazila svoje opredjeljenje, a nakon američkih sankcija oglasila se i Tineke Strik, europarlamentarka iz Nizozemske istaknuvši da EU ne može zaostajati i da odmah treba pratiti ovaj važan korak.

Ranije je grupa evropskih parlamentaraca pokrenula i inicijativu za uvođenje sankcija ali je izvjesno da realizacija ovisi od matematike. Naime  55% država članica mora glasati “za”, s tim da tih 55% država predstavlja najmanje 65% cjelokupnog stanovništva Evropske unije. Odluka se može blokirati ako postoji tzv. blokirajuća manjina koja mora uključivati najmanje četiri člana Vijeća, a koji predstavljaju više od 35% stanovništva EU.

EU voli odluke donositi konsenzusom, ali ako se pokaže da se nečemu protivi određena manjina u kojoj nisu velike sile Njemačka bi mogla insistirati na uvođenju sankcija.
To samo pokazuje da snage koje žele suverenu i jedinstvenu BiH moraju puno više lobirati po EU kako bi jasno utvrdili ko su istinski prijatelji BiH. Imajući u vidu da sankcije SAD -a za razliku od evropskih imaju samo simboličku štetu po Dodika. U tom pravcu treba nastojati da Njemačka i druge zemlje jednostrano uvedu svoje sankcije što je u EU dozvoljeno. Za početak bi bilo dovoljno da Dodika sankcionišu njemačka i Austrija jer bi to direktno pogodilo njegove privatne interese.

Mogućnost koja bi se mogla iskoristiti je djelovanje zemalja Kvinte u BiH. Njihov interes je da na Balkanu suzbiju ruske interese, a dio njih se svakako provodi preko politike Milorada Dodika. Dio Kvinte je i Velika Britanija koja otvoreno podržava američke poteze i zagovornik je evropskih sankcija. Lobiranje unutar Kvinte moglo bi omekšati i stav Francuske, ali ništa se ne može uraditi samo saopštenjima i galamom na društvenim mrežama.

#BiH