Članak

Odbor za žalbe policijskih službenika ima 150 predmeta, zastara ili otkaz u slučaju Ristić?

Predsjednik Odbora Samir Rizvo ranije je za Patriju potvrdio da su održane već dvije sjednice, a da se predmeti rade po redoslijedu kako su zaprimljeni.

SARAJEVO, (Patria) - Inspektor SIPA-e Robert Ristić koji je u maju 2021. godine dobio otkaz odlukom Disciplinske komisije, još uvijek je uposlenik ove državne policijske agencije i dolazi na posao i prima punu plaću. 

Na odluku Disciplinske komisije Ristić je putem advokata uputio žalbu Odboru za žalbe policijskih službenika, ali zbog isteka mandata Odbora ta žalba nikada nije razmatrana niti je potvrđena odluka o otkazu.

Polovinom decembra 2021. godine nakon skoro sedam punih mjeseci od isteka mandata ranijem sazivu Odbora imenovan je novi Odbor za žalbe, a na čekanju je oko 150 predmeta.

Predsjednik Odbora Samir Rizvo ranije je za Patriju potvrdio da su održane već dvije sjednice, a da se predmeti rade po redoslijedu kako su zaprimljeni.

Rizvo je za Oslobođenje potvrdio da je u pojedinim slučajevima došlo do zastare za vođenje disciplinskih postupaka, ali nije govorio o kojim je slučajevima riječ.

Slučaj Roberta Ristić je specifičan jer je disciplinski postupak pokrenut na vrijeme, ali je drugostepena odluka bila na čekanju zbog nepostojanja Odbora za žalbe.

Prema informacijama Patrije, Odbor će bez obzira na protek vremena razmatrati sve predmete i donijeti odluku i u slučaju Ristić. Odluka može biti da se prihvata žalba i poništava odluka o otkazu, da se odbija žalba čime se potvrđuje otkaz inspektoru, ili da je eventualno nastupila zastara te da Ristić ostane u službi.

Ukoliko se potvrdi odluka o otkazu Ristić se može obratiti nadležnom sudu tražeći da se utvrdi eventualna zastara vođenja disciplinskog postupka.

Pred Odborom za žalbe policijskih službenika su i žalbe kandidata na odluke o prijemu kadeta u policijske agencije, odluke policijskih agencija o njihovim statusnim pitanjima, prestanku radnog odnosa zbog ispunjavanja uslova za penzionisanje, odluke o unapređenju, tj. činovanju, odluke disciplinskih komisija i rukovodilaca policijskih tijela o disciplinskoj odgovornosti policijskih službenika, odluke o internom premještaju, o godišnjim ocjenama rada. Jedan broj žalbi odnosi se na aktuelni konkurs prijema 150 kadeta u GP BiH. Taj konkurs je kompromitiran jer je nakon objave liste 20. septembra samo nekoliko dana kasnije uhapšen predsjednik Komisije za prijem kadeta Rejhan Raković kod kojeg je pronađena velika količina novca i spiskovi kandidata. Tužilaštvo BiH vodi istragu u ovom slučaju, a postoje dokazi koji ukazuju na korupciju u vezi prijema kadeta odnosno da se radno mjesto plaćalo 10.000, 20.000 pa i 30.000 KM. Direktor GP BiH Zoran Galić ne oglašava se o ovom konkursu, a čeka odluku Odbora za žalbe kako bi mogao poduzeti naredne korake u vezi konkursa.  

Kada je riječ o slučaju inspektora Ristića portal Istraga.ba objavila je u maju 2021. godine da je Državna agencija za istrage i zaštitu dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj o prikupljenim saznanjima koja se odnose na Ristića i misteriozno vraćanje nevještačenih mobilnih telefona koji su oduzeti od Duška Đurasovića, direktora kompanije MDDI Group, osumnjičenog za krijumčarenje 50 kilograma kokaina.

Postupajući tužilac bio je Džermin Pašić, a mobilni telefoni su vraćeni Đurasoviću nakon tri mjeseca na Ristićevu inicijativu.

Sporni telefoni su oduzeti kada je, u saradnji sa američkom DEA-om, u februaru 2020. godine provedena velika međunarodna akcija koja je rezultirala zapljenom kokaina vrijednog stotinu miliona eura. Krajnje odredište droge oko 50 kilograma bilo je Sarajevo, a Đurasovićeva firma MDDI bila je naručilac banana u kojima je bio kokain. Iako je Đurasović uhapšen Tužilaštvo BiH nije tražilo da mu se odredi pritvor.

Inspektor Ristić u maju 2020. godine osniva transportnu firmu TVT Šped koju registruje na svoju majku Mariju Ristić. Prve poslove dobija od kompanije MDDI Group čiji je osnivač Duško Đurasović.

Odmah nakon osnivanja, Ristićeva firma kupuje dva kamiona, te potpisujuje ugovor sa firmom MDDI, koja je bila uvoznik banana u kojima je bilo 50 kilograma kokaina.

Pošiljka droge je krenula iz Kolumbije, a tona kokaina se nalazila u bananama čiji je naručilac bio Izet Rastoder. Veći dio, od ukupno tone kokaina, zaplijenila je italijanska policija, a dio kokaina je bio usmjeren na Balkan. Italijanska policija je instalirala GPS uređaje kako bi se utvrdilo ko je krajnji korisnik. Roba je iz Italije, potom, krenula u Luku Bar u Crnoj Gori gdje je utovarena u kamione od kojih su jedni krenuli put Sjeverne Makedonije, a drugi prema Bosni i Hercegovini u kojoj je banane (u kojima je bio kokain) trebala preuzeti firma MDDI Group Sarajevo. Osnivači firme MDDI su Duško Đurasović i Edis Rastoder, sin Izeta Rastodera.

SIPA je na Carinskom terminalu Halilovićima pronašla drogu i ugrađeni GPS u kamionu. Dvojica vozača su uhapšena, a potom ekspresno puštena. Po naredbi Džermina Pašića saslušan je i direktor MDDI Group-a Duško Đurasović kojem su oduzeta dva telefona u kojima su, sumnja se, bili dokazi o krajnjem korisniku uvezenog kokaina. No, tužilac Pašić nikog od saslušanih i ispitanih nije pritvorio.

#BiH