Najavljeni nastavak pregovora oko Izbornog zakona izaziva sve više reakcija. Trenutno osim ljudi iz užeg rukovodstva SDA niko ne misli da uopće treba pregovarati dok se ne riješi problem antiustavnih aktivnosti iz RS -a.
„Niko više ne bi smio učestvovati u razgovorima o Izbornom zakonu dok se država Bosna i Hercegovina ne odblokira od koordiniranog antibosanskog pakta “Dodik-Čović”. Institucije države moraju raditi i djelovati, a definitivno završiti s tzv. “dogovaranjem naroda” i “narodnih vođa”, poručio je na društvenim mrežama profesor sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Senadin Lavić.
Podsjetimo, sredinom naredne sedmice u Sarajevo ponovo stižu predstavnici američke i evropske administracije, Metju Palmer i Angelina Ajhorst. To znači da naše političare očekuje nova runda pregovora o izmjenama Izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Lideri SDA i HDZ-a dijelom optimistični u vezi s mogućim dogovorima. Ipak, optimizam ne dijele ni analitičari ni opozicija.
"23., 24 i 25. januara će biti ili bi trebali biti završeni razgovori sa predstavnicima evropske i američke administracije na temu izmjena Izbornog zakona sukladno sprovedbi sporazuma iz Mostara koji se tiče Izbornog zakona, legitmino predstavljanje konstitutivnih naroda", kazao Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.
Iz SDA nakon što su tražili i dobili podršku ostalih stranaka iz F BiH da nema pregovora dok se država ruši polako čini se pripremaju teren da nastave svoju davno započetu igru sa HDZ-om.
"U prvi mah su odgovori tvrdi jer svako se teško odriče onoga što drži u svojim rukama. Teško mu je izaći pred svoje članstvo i birače s tim da je nešto dao, ali da bi se nešto dobilo morat će se nešto dati, i sa naše strane, a i sa strane HDZ", kazao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Sumnje u spremnost SDA da opet sve svede na dogovor naroda podebljao je potpredsjednik ove stranke Safet Softić lošim pokušajem da građanima pojasni kako kompromis sa HDZ-om nije izdaja države kako se to u javnosti predstavlja.