(Patria) - Predstavnički dom Parlamenta FBiH prihvatio je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda.
Za zakon je glasalo 62 zastupnika, osam je bilo protiv, a pet suzdržanih.
Jedan od predlagača Salko Zildžić (SDA) je pojasnio da je u javnoj raspravi umjesto brisanja pondera 2 za KS, on bio umanjen odnosno reduciran sa 1,9658, na 1,5 u prvoj godini, a potom bi u godinama poslije bio smanjivan za 0,1 do konačnog koeficijenta 1,3.
“Kanton Sarajevo bi tako prihodovao manje 86 miliona KM, ali nakon analize možemo kazati da u prvoj godini implementacije zakona budžet KS ne bi bio umanjen i ne stoje primjedbe da bi ovo bio udar na KS”, poručio je Zildžić.
Dodao je da bi prijedlog omogućio da drugi kantoni omoguće ustavom garantovana prava svojim građanima.
“Suštinski, ovim se samo ograničava rast indirektnih prihoda Kantona Sarajevo, dok bi drugi kantoni imali više prostora da podrže razvoj i prošire socijalna davanja, te imaju likvidnost budžeta”, dodao je.
Husein Rošić kazao je da je Odbor za ekonomsku politiku razmatrao ovaj prijedlog, te je sa osam glasova za Odbor prihvatio Prijedlog izmjena zakona.
Zastupnik Mirsad Pindžo kazao je u raspravi da je Ekonomski institut u Sarajevu analizirao podatke od usvajanja Zakona do 2019. godine.
“Stalno se provlači priča da su velike kompanije i javna preduzeća u glavnom gradu i da je to razlog većih prihoda. Evo vam podatak da 38 kompanija generira 1,125 milijardi KM prihoda. Kada to odbijete dobijete podatak da KS generira pet puta više sredstava nego što ih povlači”, pojasnio je Pindžo.
Miralem Galijašević kaže da su zakoni poput ovog u nekim razvijenim zemljama ustavno pitanje.
“Ovaj zakon povlači se 26 godina i raspodjelu prihoda čini na nepravedan način i svi se slažemo da je postojeći Zakon loš zakon”, poručio je Galijašević.
Dževad Adžem kazao je da će DF ovog trenutka stati na stranu pravde i glasat će za ovaj prijedlog.
Damir Mašić kazao je da postojeći Zakon očigledno treba unaprijediti, ali i da većina onih koji su za izmjene rekla da ova izmjena neće suštinski riješiti problem.
“Žao mi je što je Vlada FBiH propustila priliku da do sada ponudi sveobuhvatan zakon. Ne znam je li ozbiljno ići sa izmjenama dva člana Zakona. Pozivam predlagače da ukoliko Zakon bude usvojen stupanje na snagu pomjere za 1. januar 2023. godine, jer je po zaključku Doma naroda FBiH Vlada zadužena da pripremi izmjene ovog zakona”, poručio je Mašić.
Irfan Čengić je kazao da je besmisleno loš Zakon mijenjati još lošijim.
“Po svim ekonomskim kriterijima Sarajevo nikome ne uzima niti jednu marku. Ovdje dosta ima ismijavanja struke, a zapravo struka je iznijela tačne podatke. Ono što se mora istaći je da treba govoriti o krajnjoj potrošnji. Neka se Vlada FBiH i ostali kantoni usaglase koji ekonomski kriterij će uvesti i Sarajevo će se saglasiti”, kazao je Čengić.
Tokom rasprave rečeno je i da su postojeći Zakon i njegove izmjene predložili oni koji su sve vrijeme na vlasti i da danas pokušavaju zavaditi Kanton Sarajevo i ostale kantone.