Piše: A. Čorbo-Zećo
Nema ustupaka u vezi s pregovorima o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine (BiH) i trgovine oko hrvatskih nacionalnih interesa, poručio je predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović u Mostaru, naglasivši da ustupaka neće biti kada je riječ o ravnopravnosti Hrvata u BiH i njihovog legitimnog zastupanja.
Ovo je Čović ustvrdio odgovarajući na pitanje novinara da li će trgovati "domom naroda da bi sebi osigurao izbor u Predsjedništvo.
"To nisu teme o kojima će se pregovarati. Ne znam otkud ideja da žrtvujemo bilo koju poziciju", kazao je Čović.
Ovo je potpuno drugačiji stav od onoga kojeg zvanično predstavlja Bakir Izetbegović, koji je jasno kazao da se 'mora nešto dati da bi se dobilo nešto zauzvrat'.
Ali ultimativan stav Čovića udaljava sve od rješenja i mogućnosti dogovora. On je čak zaprijetio, ili, pak, zna nešto više te prijeteći kazao da će pregovori u Neuma ovaj put trajati sve do postizanja dogovora. A, kakvi su dogovori mogući, ako niste spremni na ustupke? Riječ kompromis više ne postoji.
Toga moraju biti duboko svjesni i međunarodni zvaničnici koji će pregovarati s bh. političarima u vezi reforme izbornog zakonodavstva.
Također, krajnje je vrijeme da institucije Bosne i Hercegovine trebaju početi zastupati sve građane Bosne i Hercegovine, a gornji, nacionalni Dom naroda treba odlučivati samo o nacionalnim pitanjima važnim za narode i taj stav zastupaju probosanske stranke.
No, HDZ BiH, bez čije saglasnosti trenutno nije moguće vršiti ustavne izmjene odbija bilo kakve pregovore u vezi ograničenja ovlasti Domu naroda.
Iz ove političke stranke smatraju da je taj gornji nacionalno koncipirani Dom naroda posljednja stepenica gdje mogu spriječiti da se zakon donese bez saglasnosti HDZ-a.
Ali, praksa je pokazala da se domovi naroda koriste kao domovi koji štite stranačke interese, i njihovih poslovnih partnera, a nikako zaštitu naroda.
O tome je danas pred Parlamentarnom skupštinom Vijeća Evrope govorio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je detektovao kako konstitutivnost i domovi naroda su alati za korupciju i nejednakost glasa.
„Danas se to koristi kao političko sredstvo, kako bi se onemogućilo normalno funkcionisanje institucija vlasti Bosne i Hercegovine, sa potpunim zanemarivanjem temeljnih demokratskih principa i to smatram neprihvatljivim. Iz tih razloga, postoji i najnovija apelacija prema Evropskom sudu za ljudska prava, koja se tiče nejednakosti glasa u dva zakonodavna doma u Bosni i Hercegovini“, kazao je Komšić.
I trenutni odnosi su takvi da HDZ BiH traži sve, a da druga strana ne smije prijeći crvene linije koje su u ovom momentu postavljene na domovima naroda.
Kroz domove naroda kako na državnom, tako i na federalnom nivou vrše se ucjene, blokade i stvaranje krize u državi, to su nepobitne činjenice i opasnosti koje BiH mogu uvesti u još veću krizu.
Upravo strana koja ni milimetar ne odustaje od ultimativnom pristupa 'sve ili ništa', poziciju ovlasti domova naroda zloupotrebljava već dvije decenije kroz domove naroda, i sve to provode politike HDZ-a i SNSD-a. Tehnička Vlada FBiH i popunjavanje Vijeća Ustavnog suda FBiH direktne su posljedice blokada HDZ-a.
Problem je isključivo odredba koja kaže da većina klubova bilo kojeg naroda može bilo koje drugo pitanje proglasiti vitalnim interesom i onda tu dolazi u područje zloupotrebe.
Ukoliko se zaista želi poraditi na reformi izbornog zakonodavstva onda je potrebno eliminirati tu mogućnost i također svesti Domove naroda da se bave pitanjem vitalnog nacionalnog interesa, onako kako to radi i Vijeće naroda u Republici Srpskoj.