SARAJEVO, (Patria) - Rusija je u srijedu upozorila da uvođenje sankcija lično predsjedniku Vladimiru Putinu neće naštetiti, ali da bi bilo "politički destruktivno", nakon što je američki predsjednik Joe Biden rekao da će razmotriti takav potez ako Rusija napadne Ukrajinu .
Biden je u utorak rekao da se lične sankcije Putinu, iako rijedak korak, mogu smatrati dijelom usaglašene težnje Sjedinjenih Država i njihovih saveznika da uvjere Moskvu da će svaka nova agresija na Ukrajinu donijeti brze i ogromne troškove, prenosi Reuters.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da američki kongresmeni i senatori koji razgovaraju o ličnim sankcijama protiv najviših ruskih lidera nisu znali za činjenicu da im je zakonski zabranjeno da drže imovinu, imovinu i bankovne račune u inostranstvu.
Individualne sankcije Putinu ne bi bile bolne (već) politički destruktivne, rekao je Peskov, koji je ranije rekao da bi one predstavljale prekid diplomatskih odnosa.
Dok su zvaničnici započeli razgovore četiri zemlje u Parizu, Rusija je održala nove vojne vježbe na kopnu i moru i premjestila više padobranaca i borbenih aviona u Bjelorusiju, sjeverno od Ukrajine, na, kako opisuje, zajedničke vježbe tamo sljedećeg mjeseca.
Ukrajina je rekla da je Rusija okupila desetine hiljada vojnika u blizini granice, ali je Moskva negirala planove za invaziju. Ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao je da Moskva još nije okupila dovoljno snaga za ofanzivu velikih razmjera, ali to ne znači da to ne može učiniti kasnije.
Gotovo osam godina nakon što je Rusija zauzela Krim i podržala separatističke borce u Donbasu na istoku Ukrajine, bivša sovjetska republika postala je žarište u potencijalno najopasnijem sukobu između Istoka i Zapada od Hladnog rata.
Rusija kaže da je kriza vođena akcijama NATO-a i SAD-a, te zahtijeva sigurnosne garancije od Zapada, uključujući obećanje NATO-a da nikada neće prihvatiti Ukrajinu. Moskva vidi Ukrajinu kao tampon između Rusije i zemalja NATO-a.
Zapadni saveznici zaprijetili su ekonomskim sankcijama Rusiji ako napadne Ukrajinu, a Sjedinjene Države razgovaraju s velikim zemljama i kompanijama koje proizvode energiju širom svijeta o potencijalnom preusmjeravanju isporuke u Evropu ako Rusija napadne Ukrajinu.
EU zavisi od Rusije oko trećine svojih zaliha gasa. Svaki prekid uvoza bi pogoršao postojeću energetsku krizu uzrokovanu nestašicama.