SARAJEVO, (Patria) - Saveznici Njemačke počeli su preispitivati koju cijenu je Berlin spreman platiti da odvrati Rusiju, pa čak i njegovu pouzdanost kao saveznika, dok se koleba oko uvođenja oštrih mjera, piše New York Times.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici u NATO-u kreću u povećanje svojih vojnih obaveza na Baltiku i istočnoj Evropi dok se sukob s Rusijom oko Ukrajine produbljuje. Danska šalje borbene avione u Litvu, a fregatu u Baltičko more. Francuska je ponudila slanje vojnika u Rumuniju. Španija šalje fregatu na Crno more. Predsjednik Biden stavio je hiljade američkih vojnika u “visoku pripravnost”.
A onda tu je i Njemačka. Posljednjih dana Njemačka – najveća i najbogatija evropska demokratija, strateški smještena na raskrižju između Istoka i Zapada – isticala se više po onome što neće učiniti nego po onome što radi.
Nijedna evropska država nije važnija za evropsko jedinstvo i zapadni savez. No, dok se Njemačka bori da prevlada svoju nevoljkost nakon Drugoga svjetskog rata da predvodi u sigurnosnim pitanjima u Evropi i ostavi po strani svoj instinkt da se prilagodi, a ne da se suoči s Rusijom, najvažnija evropska zemlja podbacila je već u prvom ključnom testu za novu vladu kancelara Olafa Scholz.
Očigledno oklijevanje Njemačke da preduzme snažne mjere potaknulo je sumnje u njezinu pouzdanost kao saveznika — preokrenuvši dinamiku sa Sjedinjenim Državama posljednjih godina — i dodalo zabrinutosti da bi Moskva mogla iskoristiti njemačko kolebanje kao klin da podijeli ujedinjeni evropski odgovor na bilo koji vid ruske agresije.
Predsjednik Biden održao je videopoziv s evropskim čelnicima u ponedjeljak navečer, rekavši da je prošlo “vrlo, vrlo, vrlo” dobro, a prethodno je kancelar Scholz ponovio da će Rusija snositi “visoke troškove” u slučaju vojne intervencije. No saveznici Njemačke još uvijek se pitaju koliku je cijenu spremna podnijeti da se suoči s mogućom ruskom agresijom.
Dok je Rusija u utorak održavala vojne vježbe blizu ukrajinske granice, g. Scholz se u Berlinu sastao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, upozorivši Moskvu da bi “vojna agresija koja dovodi u pitanje teritorijalni integritet Ukrajine imala teške posljedice”.
No, njemačka vlada ne samo da je isključila bilo kakav izvoz oružja u Ukrajinu, već zadržava i pošiljku devet haubica iz komunističkog doba iz Estonije u Ukrajinu.
G. Scholz i drugi visokopozicionirani socijaldemokrati u njegovoj vladi bili su nejasni oko toga hoće li zatvaranje kontroverznog podmorskog plinovoda Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke biti dio arsenala mogućih sankcija protiv Rusije, inzistirajući da je to “privatno… sektorski projekt” i pitanje “odvojeno” od Ukrajine.
Friedrich Merz, imenovani novi čelnik opozicione konzervativne stranke Angele Merkel, u međuvremenu je upozorio da se ruske banke ne isključuju iz mreže platnih transakcija Swift, koja se bavi globalnim financijskim transferima, jer bi to “štetilo” njemačkim ekonomskim interesima.