SARAJEVO, (Patria) - Tamo 2015. Ili 2016. godine sam prvi put bila u BiH i svako ko dođe ovdje dođe bude zadivljen ovom zemljom. Ujedinjeno Kraljevstvo ima obavezu prema BiH, a ja kao parlamentarka imam obavezu da budem glas one koji kažu da za ovu državu nije nikoga briga.Svi su zabrinuti i sa Ukrajinom i sa BiH. Ovdje trebamo riješiti te podjele u društvu i jezik mržnje, a u Ukrajini je evidentan utjecaj Rusije. Obje zemlje moraju imati podršku britanskih parlamentaraca, kazala je gostujući u programu N1 Alicia Kearns članica britanskog Parlamenta i Odbora za vanjsku politiku tog parlamenta.
Dodala je da teritorijalni integritet BiH mora biti zadržan i da Velika Britanija podržava saveznike i u BiH i u Ukrajini.
O razgovorima s visokim predstavnikom Christianom Schmidtom kazala je da je dogovoreno da se ne smije potkopavati Dejtonski mirovni sporazum.
“Mi podržavamo visokog predstavnika, to je jasna poruka. Na sastancima s predstavnicima u BiH razgovarali smo o budućnosti, želimo da se potpiše trgovački sporazum s BiH. Razgovarali smo i o izborima, ali i borbi protiv zlih utjecaja na BiH. Razgovarali smo i o deblokadi institucija BiH. Htjeli smo da vidimo šta predstavnici i građani BiH žele od nas, a o svemu ćemo pripremiti izvještaj u narednih nekoliko mjeseci”, poručila je Kearns.
Dodala je da sankcije moraju biti na stolu i biti posljedica onima koji prijete rasturanjem državnih institucija i stvaraju podjele u društvu.
“Sankcije su što se mene tiče prvi mehanizam i nadam se da će nas Vlada Velike Britanije slušati”, kazala je Kearns.
Govorila je i o Srebrenici i poručila da se mora razgovarati o genocidu u Srebrenici i da će pomoći da se čuje glas onih koji su preživjeli genocid u Srebrenici.
Udruženje "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" sutra će Kearns uručiti nagradu za njen doprinos u sjećanju na genocid.
Podsjećamo, Kearns je nedavno tokom rasprave u britanskom Parlamentu jasno poručila da se moraju zaustaviti Milorad Dodik i svi drugi koji podrivaju institucije i mir u Bosni i Hercegovini.