Članak

SDA: Visoki predstavnik u BiH mora intervenisati, NSRS najgrublje nasrnula na Ustavni poredak BiH

Čeka se objava zakona da bi se uputile apelacije Ustavnom sudu BiH.

SARAJEVO, (Patria) - Zastupnici iz Kluba SDA u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine obratili su se novinarima komentirajući trenutnu situaciju u Narodnoj skupštini Republike Srpske i poteze koje vuče NSRS.

Adil Osmanović iz Kluba SDA u Parlamentu BiH kazao je kako je današnja sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na čijem dnevnom redu su priejdlozi zakona o entitetskom VSTV i nepokretnoj imovini, najgrublji nasrtaj na Dejtonski mirovni sporazum.

-  Očekujemo da visoki predstavnik sa riječi pređe na djela. Pozdravljam njegovu zabrinutost, ali očekujemo da nakon današnje sjednice visoki predstavnik sankcioniše sve one koji rade na urušavanju Dejtonskog sporazuma - kazao je Osmanović.

Smatra da ukoliko izostane reakcija međunarodne zajednice i visokog predstavnika da će BiH ući u stanje anarhije.

- To nam pokazuje da oni koji nisu spremni da se pridržavaju ustava i zakona mogu raditi šta žele u ovoj državi - kaže on.

Naveo je kako je Klub SDA pokrenuo pred Ustavnim sudom BiH ocjenu ustavnosti do sada donešenih zaključaka i rezolucija koje je donijela NSRS, ada za Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS nisu jer nije stupio na snagu.

“Želim istaći da su vlasti RS, 12 poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH 2008. godine pokrenuli postupak ocjene ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH oko donošenja Zakona o VSTV. Ustavni sud BiH je u svojoj odluci 30.1.2009. godine potvrdio da je zakon o VSTV BiH usaglašen s Ustavom BiH. Državna nadležnost se ne može prenositi na entitet jer za to ne postoji ustavni osnov, a to je jasno označeno u ovoj odluci Ustavnog suda”, rekao je Osmanović.

Zastupnica Alma Čolo naglašava da postoji presuda Ustavnog suda BiH o državnoj imovini i da je jedina nadležnost Parlamentarne skupštine BiH da o tome donese svoj zakon.

- Republika Srpska je već jednom pokušala da donese zakon o upravljanju državne imovine na teritoriji RS-a i taj zakon je stavljen van snage odlukom Ustavnog suda BiH na zahtjev tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića - istakla je Čolo, te dadala:

- Državna imovina proizilazi i iz kontinuiteta BiH. BiH je, prema sporazumu kao i sve druge republike bivše države, postala titular nepokretne imovine na svojoj teritoriji, pa entiteti ne mogu biti titular te imovine - rekla je Čolo.

Istakla je kako pred Ustavnim sudom BiH ne mogu osporavati Zakon o agenciji za lijekove RS dok ne stupi na snagu.

Navela je kako su pokrenuli sedam postupaka pred Ustavnim sudom BiH. Dodala je kako svi zakoni entiteta moraju biti u skladu s Ustavom BiH i zakonima BiH.

“Zašto žele formirati svoj VSTS? Sigurno da onemoguće jedno neovisno i nepristrano tijelo da djeluje na teritorij cijele BiH kada su u pitanju imenovanja sudija i tužilaca”, dodala je Čolo.

Novinari su bili zainteresirani i za nastavak pregovora o izbornom zakonu, ali Čolo nije previše otkrivala o tome.

- Ja nemam puno informacija. Znam da su Konaković i Radončić sazvali taj sastanak. Da li će biti tu nekog uspjeha, ja zaista ne znam i pomalo sam skeptična. Vrijeme nam ne ide u prilog jer ustavni amandmani moraju ući u proceduru - kazala je Čolo.

#BiH