Članak

POTREBAN NOVAC ZA OPĆE IZBORE Kadrovi iz RS-a blokiraju kreiranje Budžeta za 2022. godinu

Neusvajanje budžeta za 2022. godinu dovest će u pitanje održavanje Općih izbora, a kako sada stvari stoje, čini se da je to i konačni cilj SNSD-a potpomognut HDZ-om.  

SARAJEVO, (Patria) – Ministarstvo finansija i trezora BiH ne može završiti sve potrebne aktivnosti u kreiranju budžeta za 2022. godinu jer Fiskalno vijeće još nije usvojio Globalni fiskalni okvir nakon čega slijedi usvajanje Dokumenta okvirnog budžeta za trogodišnji period, potvrđeno je danas iz Ministarstva finansija i trezora za Novinsku agenciju Patria.

Posljednji Globalni fiskalni okvir Fiskalno vijeće Bosne i Hercegovine usvojilo je krajem decembra 2019. godine za period 2020-2022. godina.

Fiskalno vijeće je novi trogodišnji okvir 2022-2024 trebalo usvojiti do kraja 2021. godine. Umjesto usvajanja Budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH je na privremenom finansiranju cijelu 2021. godinu i tako je ušla u 2022.. Posljednji državni budžet onaj za 2020. godinu usvojen je u julu te godine.

Vremena za donošenje ovogodišnjeg budžeta kojim su planirana i sredstva za održavanje Općih izbora je sve manje, a sredstva bi trebala biti operativna Centralnoj izbornoj komisiji najdalje 15 dana nakon raspisivanja izbora što se očekuje 4. maja.

“Ako Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji Zakon o budžetu prije početka fiskalne godine, finansiranje će biti privremeno sve do stupanja na snagu tog zakona. Privremeno finansiranje, s ciljem obavljanja aktivnosti zakonski utvrđenih budžetskih korisnika, vrši se u iznosu do jedne četvrtine budžeta za finansiranje institucija Bosne i Hercegovine, u skladu s posljednjim zakonom o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine, usvojenim u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, o čemu Vijeće ministara BiH donosi posebnu odluku”, navodi se u zakonu.

Usvajanje Globalnog fiskalnog okvira koče kadrovi iz Republike Srpske, a nakon što su krajem jula 2021. godine počeli s blokadom državnih institucija i to prvenstveno Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH u čijem radu ne učestvuju kadrovi iz RS-a ili ne žele glasati za odluke. Isti je slučaj i sa komisijama, te u Fiskalnom vijeću čime se blokira normalno funkcionisanje države i njenih institucija.

Neusvajanje budžeta za 2022. godinu dovest će u pitanje održavanje Općih izbora, a kako sada stvari stoje, čini se da je to i konačni cilj SNSD-a potpomognut HDZ-om.  

Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine za sada je blokirano u kreiranju budžeta za 2022. godinu, iako je prema Zakonu o finansiranju institucija BiH rok za usvajanje budžeta za narednu godinu 31. decembar. Posljednjih nekoliko godina ti rokovi nisu ispoštovani. Budžet za 2018. godinu usvojen je u januaru te godine, a budžet za 2019. na samom kraju iste godine. Budžet za 2020. koji je i posljednji državni budžet usvojen je u julu 2020.

Ministarstvo finansija i trezora obavezno je dostaviti Dokument okvirnog budžeta Vijeću ministara na usvajanje.

“Nakon što Fiskalno vijeće usvoji ovaj dokument za period 2022-2024. godina, Ministarstvo finansija i trezora će pripremiti Nacrt dokumenta okvirnog budžeta institucija BiH za period 2022-2024. godina i isti dostaviti Vijeću ministara BiH. Nakon što Vijeće ministara BiH usvoji Dokument okvirnog budžeta, Ministarstvo finansija i trezora će pripremiti Nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu i isti dostaviti Vijeću ministara BiH u daljnju proceduru”, naveli su iz Ministarstva finansija i trezora BiH krajem 2021. godine.

Fiskalno vijeće čine predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, premijeri Federacije BiH i Republike Srpske Fadil Novalić i Radovan Višković, ministrica finansija RS Zora Vidović, ministrica finansija FBiH Jelka Milićević koji imaju pravo glasa i dva člana bez prava glasa.

#BiH