Članak

IDU U PARLAMENT Novi fiskalni zakoni omogućit će rast plaća radnika u FBiH, ali i njihovih penzija

Zbog ušteda na doprinosima na plaću, radnik neće biti na gubitku oporezivanjem ostalih naknada.

(Patria) - Naredne sedmice pred Parlamentom BiH naći će se Prijedlog zakona o porezu na dohodak i Prijedlog zakona o doprinosima. Riječ je o zakonskim rješenjima o kojima se godinama govori, a čiji je cilj rasterećenje poslodavaca, ali i rast plaća radnika.

Primjerice, Hrvatska je ove tzv. fiskalne zakone promijenila prije 15 godina, Srbija prije 10, dok je stopa doprinosa u FBiH veća od prosjeka Evropske unije što ima negativan utjecaj na trošak radnika i njihove plaće.

Predloženi novi zakon o doprinosima snižava bruto opterećenje na platu s 41,5 % na 32,5 % i stvara pretpostavke za rast plata u privatnom sektoru. Novopredloženim zakonom doprinos za PIO osiguranje bit će obračunavan po stopi 17,5%, doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi 13,5%, doprinos za osiguranje u slučaju nezaposlenosti po stopi 1,5%. Novina je da će se oporezivati trenutno neoporezive naknade poput toplog obroka, prijevoza i regresa.

Zbog ušteda na doprinosima na plaću, radnik neće biti na gubitku oporezivanjem ostalih naknada.

Ono što je dobra vijest je da će buduća plaćanja doprinosa na trenutno neoporezive stavke ulaziti u penzijski osnov zbog čega će radnici na kraju ostvariti i veću penziju.

Pri izradi prijedloga ova dva zakona Ministarstvo finansija i Vlada FBiH usvojili su brojne amandmane poslovne zajednice i drugih zainteresiranih strana.

Vanjski savjetnik za ekonomiju u Uredu premijera FBiH Fadila Novalića Adnan Muminović za Patriju je pojasnio da će novi fiskalni zakoni imati za cilj da pojednostave trenutni sistem i učine ga transparentijim, što bi privuklo više stranih investitora i bilo značajno u borbi protiv sive ekonomije. 

“Federacija BiH je trenutno jedini teritorij u čitavoj Evropi gdje još uvijek postoje neoporezive naknade poput toplog obroka, prevoza, regresa itd. Istina je da će ove stvari ubuduće oporezivati ali će uštede zbog smanjenja zbirne stope doprinosa biti i više nego dovoljne kako bi se radnicima nadoknadio bilo kakav gubitak i uz to još i povećala plata. Procijenjene uštede za privredu su oko 400 miliona KM godišnje. Osim toga, ovo znači da će radnici jednog dana imati i veću penziju”, kazao je Muminović.

S obzirom na porez na dohodak kojim se previđa oporezivanje primanja freelancera Muminović pojašnjava da su do sada plaćali doprinose ali nisu imali pravo na zdravstveno osiguranje.

“Freelanceri će po prvi put steći pravo na zdravstveno osiguranje što do sada nije bio slučaj. I sve što uplate po osnovu doprinosa za PIO će im ulaziti u penzijski osnov. Oni će zaista plaćati više stope nego što je to trenutno slučaj, ali će one biti iste kao i za sve ostale radnike u Federaciji BiH, ali će i oni konačno moći uživati prava koja su im trenutno uskraćena. Uz to, novi Zakon o obrtu i srodnim djelatnostima u Federaciji BiH koji je stupio na snagu prošle godine freelancerima pruža nove mogućnosti registracije poslovanja”, kaže.  

Oni koji su zaposleni po ugovoru o djelu i freelanceri trenutno plaćaju doprinose za zdravstvo (4 %) i doprinose za PIO (6 %), ali nemaju pravo na zdravstveno osiguranje, niti im išta ulazi u penzijski osnov. S donošenjem novih zakona plaćat će 17,5 % doprinosa za PIO i 13,5 % doprinosa za zdravstvo, samo u slučaju da nisu zdravstveno osigurani po nekom drugom osnovu. Ukoliko jesu, platit će jedino doprinos za PIO.

S obzirom na podatke u FBiH, novi zakoni neće obuhvatiti skoro pola radnika čija su primanja do 800 KM.

“Sva primanja iznad toga će se oporezivati po stopi od 13 posto, ali će novo rješenje biti skuplje samo za oko 5 posto radnika u Federaciji BiH koji imaju visoka primanja. Iako se ukida poreski odbitak za djecu, novi prijedlog će biti biti povoljniji za velika domaćinstva koja imaju, ili planiraju imati do četvoro djece”, naveo je Muminović.

S obzirom na polemiku koja se vodi u javnosti, Muminović je istakao da ovi zakoni ne predviđaju porez na bilo kakvu štednju ili na kamatu po osnovu štednje građana, niti porez na naslijeđenu u poklonjenu nekretninu ukoliko je plaćen na kantonalnom nivou, što je i trenutno slučaj. 

#Biznis