(Patria) - Panelom „Tržište električne energije – izazovi i nova realnost“ danas se u Neumu okončava „Energetski samit 2022. u BiH“, uz opštu ocjenu da je ovaj skup dao veliki doprinos realizaciji reformske agende za energetski sektor, većoj ulozi žena u energetici, dekarbonizaciji i bezbjednijem snabdijevanju prirodnim gasom i električnom energijom u BiH.
Predsjednik Regulatornog odbora Energetske zajednice /ECRB/ Marko Bislimoski na ovom posljednjem panelu podnio je uvodnu prezentaciju pod nazivom „Rizici i strategije upravljanja rizicima na tržištu električne energije“.
On je konstatovao da region nema stabilnu cijenu električne energije, te da nema prodaje električne energije na tržišnim principima, o čemu će u skorijoj budućnosti sigurno biti mnogo riječi s ciljem prevazilaženja energetske krize.
Prema njegovim riječima, evropski trend u posljednje vrijeme jeste gašenje termoelektrana i nuklearnih elektrana, s intencijom razvijanja projekata izgradnje objekata obnovljive energije, posebno iskorištavanja snage vjetra i sunca.
Bislimoski upozorava da mnoge države u regionu neće moći da subvencioniraju povećanje cijena električne energije koju plaćaju građani i privreda, tako da je, naveo je, najpovoljniji izlaz iz krize investiranje u objekte obnovljive energije, najprije solarne panele, kao i vjetroparkove.
Konstatovano je da je enormni rast cijena električne energije izazvao veliku zabrinutostu političkoj, ekonomskoj i socijalnoj sferi, s obzirom da se nivo veleprodajnih ccijena neminovno odražava i na nivo cijena za krajnje kupce.
Na panelu je razgovarano i o uzrocima poremećaja na tržištu električne energije, uticaju poremećaja na poslovanje elektroprivrednih preduzeća i trgovaca električnom energijom, kao i o uticaju poremećaja na krajnje kupce u BiH.
Energetski samit 2022. u BiH realizovan je uz međusobnu saradnju USAID-a, UNDP-ija, GIZ-a, Delegacije EU u BiH i Britanske ambasade u BiH, a pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, Regulatorne komisije za električnu energiju BiH /DERK/, Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske /RERS/ i Regulatorne komisije za energiju Federacije BiH /FERK/.