SARAJEVO, (Patria) - Sve je manje optimizma i nakon neuspjelih pregovora o Izbornom zakonu BiH u prethodnom periodu i brojinih posjeta evropskih zvaničnika.
Ipak, u sedmici iza nas Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je Odluku o zahtjevu za dodjelu kandidatskog statusa našoj zemlji po ubrzanoj proceduri. Da li smo ga zaslužili?
Politički analitičar Bodo Weber smatra da u ovom trenutku ne može biti govora o EU integracijama i o nekom ubrzanom procesu kad institucije upravo rade u kontraproduktivnom smjeru.
"U ovom trenutku je veoma bitno da se zaustavi taj jedan tok", kaže on.
Kontraproduktivan smjer nastavit će se sve dok se u Parlamentu BiH ne usvoje tri ključna zakona, a to su Zakon o sukobu interesa, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i Zakon o javnim nabavkama.
Novinar Ranko Mavrak ističe da to stoji u parlamentu ili izvan parlamenta predugo
"To se mora riješiti i to je zapravo način da se otkoči evropski put. Mnogi misle da sad s obzirom na ukrajinsku krizu imaju šansu pred šacem da realiziraju neke planove koji su godinama u opticaju. Dakle, uvjeti se moraju ispoštovati, kriteriji se moraju poštovati, a to je za BiH dodatno važno zbog toga što je valjda svima u BiH jasno da nakon svega što se dogodilo, da su male zemlje izolirane i prepuštene same sebi", kaže.
Evropski zvaničnici 2021. smatraju izgubljenom godinom za Bosnu i Hercegovinu. Iako nije bila izborna godina, nije bilo napretka na putu ka Evropskoj uniji i implementaciji 14 ključnih prioriteta.
Haris Plakalo, sekretar Evropskog pokreta u BiH smatra da se različito tumače stavke iz tih prioriteta, ali ono što je važno iz tih prioriteta jeste da su oni uslovi za otpočinjanje pregovora sa Evropskom unijom.
"Mi smo mogli dobiti status kandidata i mimo ovih prioriteta, ali Evropska unija to ne želi i vjerovatno imaju svoje razloge", kazao je.
Nakon brojnih posjeta i neupješnih pregovora, da se zaključiti da je izgubljen i prvi kvartal 2022. Sve to negativno utiče ne samo na Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka EU, već i na svakodnevni život ljudi i ekonomije.
Martin Mikulić, politolog, misli da će nakon ovoga uslijediti daljnja destabilizacija u BiH što nepovratno udaljava BiH od EU zato što se ovim zapravo pokazalokako se u BiH ne poštuje vladavina prava.
Politički analitičar Milan Sitarski ističe da je nemoguće očekivati čarobni štapić, ali da može doći do jednog otrežnjenja, buđenja svih političkih aktera u BiH, a i unutar samih članica EU i njenih instituucija koje ne pridaju veliki značaj BiH i zemljama Zapadnog Balkana.
Nakon propalih pregovora o Izbornom zakonu BiH, jedno je sigurno - Bosna i Hercegovina sve je dalje od Evropske unije.