(Patria) - Nakon održanog sastanka premijera RH Andreja Plenkovića i predsjednika stranaka okupljenih oko HDZ BiH u HNS-u Plenković i Dragan Čović obratili su se medijima.
Plenković je kazao da je danas u Mostaru razgovarao sa svim zvaničnicima koji su tu bili iz Srbije, Mađarske, BiH. Kazao je da Hrvatska želi unaprijediti sve odnose sa BiH, te je u tom kontekstu spomenuo i projekat Južne interkonekcije te da su zainteresirani za energetske projekte i da u novim strateškim okolnostima se osigura dovoljno električne energije.
On je i danas ponovio da se treba voditi računa o “legitimnim predstavnicima” i da Hrvati kao najmalobrojniji konstitutivni narod budu zadovoljni i ravnopravni u institucijama BiH.
“U Strateški kompas EU koji određuje politike EU u segmentu odbrane i sigurnosti uvrštena je referenca konstitutivnih naroda na prijedlog Hrvatske da se prepozna od čega je satkana BiH i koliko je važno da jednakopravnost bude temeljna odrednica. Smatramo da je potrebno uložiti dodatne napore između lidera stranaka, prvenstveno hrvatskih i bošnjačkih da se napravi taj dodatni iskorak i uz pomoć međunarodne zajednice dođe do dogovoraoko izmjena Izbornog zakona", kazao je Plenković.
On je kazao da je Evropsko vijeće usvojilo tri zaključka o BiH a to su da je evidentna prolongirana politička kriza, da se pozivaju politički lideri da poduzmu dodatne napore na rješenjima za Izborni zakon i spremnost najviše razine EU politike da se angažiraju i uključe u razgovore za šta je spremna i američka strana.
Na pitanje da li će doći do razgovora u Briselu Plenković je rekao da je za to potrebna volja političkih lidera u BiH da se ti razgovori i dogode.
"Mi smo izrazili naš vrlo jasan stav da želimo obnoviti savezništvo i partnerstvo između Bošnjaka i Hrvata. Ključno je ponovo uspostaviti povjerenje, veće razumijevanje za pozicije jednih i drugih ali pronaći onaj temelj na kojem su dogovori, a sada ću se vratiti u vrijeme predsjednika Tuđmana i glede Vašingtonskog sporazuma, a kasnije i Dejtonskog sporazuma bili postignuti. Hrvatska će kao jedina članica EU koja graniči sa BiH učiniti sve da ulaganja budu još snažnija da se poveća trgovinska razmjena i da se put BiH ka EU ubrza", kazao je.
Dragan Čović danas nije bio pretjerano raspoložen za izjave niti komentarisanje stavova američkog izaslanika Gabriela Escobara da "nije vrijeme za građansku državu".
"Mi imamo okvir za djelovanje a to je Ustav BiH. Mi danas primarno trebamo stvoriti ambijent da pokušamo napraviti jedno partnerstvo sa bošnjačkim narodom i promijeniti taj Izborni zakon bar u onom minimalnom dijelu oko Doma naroda i Predsjedništva što smo dogovorili na zadnjem sastanku i pokušamo napraviti normalan izborni demokratski proces", dodao je Čović.
Istakao je kako će se tek nakon izbora govoriti o kandidatskom statusu i eventualnoj reorganizaciji jer je teško očekivati ulazak u EU sa pet razina vlasti.