Članak

Stvarni efekat porasta veleprodajne cijene gasa od 1. aprila iznosi 40,2 posto

Podatak koji se znao još prilikom prelaska na Turski tok. 

(Patria) - Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije dalo je saglasnost na zahtjev Energoinvesta o povećanju veleprodajne cijene gasa za 21,7%. Čekalo se mjesecima na ovaj podatak, podatak koji je bio poznat još prije dva mjeseca. 

Podatak koji se znao još prilikom prelaska na Turski tok. 

Šta ovo u praksi znači odgovara stručnjak za gas Almir Bečarević.

„Povećanje veleprodajne cijene gasa od 21,7% znači povećanje konačne cijene gasa sa 0,87 KM za kubik gasa na 1,03 KM za 1 Sm3. Ono što treba znati je to da će potrošači prirodnog gasa ovu konačnu cijenu plaćati bez bilo kakvih subvencija. Subvencija Vlade KS je istekla je sa 31.03.2022. godine, a koja je iznosila 18,5% (subvencija je za 5 mjeseci iznosila cca 11 miliona KM). Kada znamo da je povećanje cijene gasa 21,7% i kada znamo da je subvencija od 18,5% istekla tada dolazimo do iznosa od 40,2% veće cijene gasa koja će od aprila biti plaćana od strane građana i Toplana Sarajevo (1,03KM za 1 Sm3). 

Cijena prije prelaska na Turski tok za građane je iznosila 0,66 KM za 1 Sm3, a sada će iznositi 1,03 KM za 1 Sm3 što znači povećanje cijene gasa za 56% u zadnjih 5 mjeseci. 

Ovo nije kraj porastu cijene prirodnog gasa i isto će završiti na porastu u rasponu od 70%-110% u zavisnosti od novog ugovora sa Gaspromom.

Ovo je najveća prevara u energetskom sektor u BiH, davno sam o ovome obavijestio javnost i tužilaštvo. Građani neka plaćaju, a tužilaštvo ne mora ništa raditi jer građani plaćaju. Sva ova kumulacija povećanja cijene gasa biće prema svim procjenama za narednu sezonu grijanja. Istovremeno, stvarni porast cijene gasa od 40,2% značit će i korekciju cijene grijanja i procjenjujem da će ista biti povećana za cca 20%.

Ovo su stvarni efekti naredne korekcije veleprodajne cijene gasa i ovo su efekti prelaska na Turski tok. Ovo je minimum korektnosti prema javnosti i prema potrošačima da im se na ovakav način prezentuje sve ono što se desilo sa cijenom gasa nakon prelaska na Turski tok. 

Što se tiče tvrdnje ministra da BiH ima najmanju cijenu gasa mogu samo nabrojati dio zemalja koji imaju manje cijene gasa od BiH: Srbija, Mađarska, Gruzija, Rumunija, Turska, Ukrajina, Moldavija, Litvanija, Latvija… Kako ovo nije konačan rast veleprodajne cijene gasa trend je da ćemo imati cijenu gasa u gornjem rangu evropskih zemalja“, kazao je Bečarević
 

#BiH