Članak

Martić: Za štetu od poplava, utopljavanje zgrada, zaštitu nacionalnih spomenika 11,94 miliona KM

Ministar pojasnio uslove i način raspodjele sredstava.

(Patria) - Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja, usvojila tri programa utroška s kriterijima raspodjele sredstava tekućih transfera utvrđenih ovom Ministarstvu u Budžetu FBiH za 2022. godinu, ukupne vrijednosti 11.941.000 KM.

Ministar prostornog uređenja Josip Martić za Patriju ističe da se radi o značajnom povećanju, budući da je, usporedbe radi, prošle godine taj iznos bio u vrijednosti od oko 2,5 miliona KM (egzaktno 2.562.000 KM).

„Za projekt utopljavanja zgrada radi uštede energije osigurano je 2.151.000 KM. Od tog iznosa će 1.800.000 KM biti raspodijeljeno nakon obavljenog javnog poziva u maksimalnom iznosu od 100.000 KM po programu ili projektu. Sredstva od 251.000 KM bit će raspodijeljena kao interventna“, pojašnjava Martić.

Ciljevi ovog programa su utopljavanje zgrada radi uštede energije kroz, za svakog korisnika, obavezujuće faze.

„U fazi jedan to je provođenje energijskog pregleda sa prijedlogom ekonomski opravdanih mjera i investiciono-tehničkom dokumentacijom, sukladno važećim propisima. Dalje, izvođenje građevinsko-zanatskih radova na utopljavanja objekata radi uštede energije na osnovu energetskog pregleda iz faze 1 i certificiranje objekata nakon provedenih ekonomski opravdanih mjera (građevinsko-zanatski radovi)“, napominje Martić.

Drugim programom je iznos od 8.250.000 KM planiran za sanaciju šteta nastalih usljed poplava i klizišta od čega za realizaciju Sporazuma o udruživanju sredstava između Vlade FBiH i Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP) za 2022. godinu projekt Oporavak od poplava u Federaciji BiH 150.000 KM.

„Potom će 7.750.000 KM biti raspodijeljeno na temelju rezultata javnog poziva, dok 350.000 KM predstavljaju interventna sredstva. Učestale poplave u posljednjih nekoliko godina aktivirale su ogroman broj klizišta, uzrokujući pri tome značajne štete na velikom broju stambenih jedinica i infrastrukturnim objektima. Stoga, poplave i klizišta predstavljaju trajnu prijetnju ne samo za sigurnost ljudi, nego i za brojna naselja i lokalnu infrastrukturu, farme i polja, ceste i  vodosnabdijevanje, kulturne i sportske objekte i javne ustanove“, kaže Martić.

Poštujući veliki broj zahtjeva lokalnih zajednica za finansiranjem projekata sanacije šteta nastalih usljed poplava i klizišta sa realizacijom ovih projekata povećat će se otpornost lokalnih zajednica u Federaciji Bosne i Hercegovine u smislu smanjenja rizika od klizišta i poplava, čime se doprinosi većoj sigurnosti stanovništva i infrastrukture u ciljanim područjima kao i održivosti ulaganja u razvoj i oporavak.

Pravo učešća na javnom pozivu u navedena dva programa ostvaruju kantonalna i općinska/gradska tijela vlasti Federacije Bosne i Hercegovine.

„Također, usvojen je i program kojim je iznos od 1.540.000 KM osiguran na ime sudjelovanja Vlade FBiH u sufinansiranju kantonalnih i lokalnih zajednica u projektima zaštite nacionalnih spomenika. Iznos od 1.400.000 KM bit će dodijeljen nakon javnog poziva i u maksimalnoj vrijednosti do 100.000 KM po jednom odabranom programu ili projektu. Iznos od 140.000 KM predstavlja interventna sredstva“, pojašnjava ministar.

Propisani su opći i posebni uvjeti sudjelovanja koje podnositelji prijave trebaju zadovoljiti kako bi mogli konkurirati za dodjelu budžetskih sredstava, a sredstva iz Javnog poziva po navedenim programima dodjeljuju se na osnovu prijave projekta/programa korisnika i potrebne dokumentacije. Da bi aplikant ušao u konkurenciju za odabir na Javnom pozivu mora ispuniti pravno-formalne uvjete.

„Svi dokumenti, koji se predaju uz obrazac prijave projekta kao dokaz o ispunjavanju općih uvjeta sudjelovanja iz ovog poziva, moraju biti originali ili ovjerene kopije, ne starije od tri mjeseca. Dokumenti koji se šalju na Javni poziv ne vraćaju se korisniku. Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu ostvaruju aplikanti sa područja Federacije BiH“, kaže Martić.

PREDAJA I ODABIR PROJEKATA

Javni poziv objavljuje se na službenoj web stranici Ministarstva (www.fmpu.gov.ba), u “Službenim novinama Federacije BiH“ i jednom dnevnom listu velikog tiraža. Rok za podnošenje prijava je 21 dan od dana objavljivanja javnog poziva u „Službenim novinama Federacije BiH“.

Vrednovanje i rangiranje prijava pristiglih na Javni poziv vršit će nadležna Komisija za ocjenu zaprimljenih prijava, u skladu s utvrđenim Procedurama za izbor korisnika i posebnim kriterijima za raspodjelu sredstava. Nakon provedenih procedura i izvršenog ocjenjivanja Komisija će sačiniti preliminarnu rang listu potencijalnih korisnika na koju podnositelji prijava mogu uložiti žalbu
Komisija za rješavanje prigovora u roku od osam dana od dana objave preliminarne rang liste na službenoj web stranici ministarstva. Nakon žalbenog postupka utvrdit će se konačna rang lista koja će se objaviti na službenoj web stranici ministarstva.

Sa odabranim korisnicima zaključit će se ugovor o međusobnim pravima i obvezama u realizaciji projekta koji se finansira te praćenju namjenskog korištenja dobivenih sredstava. Odabrani korisnici su u obavezi prije potpisivanja ugovora dostaviti Ministarstvu račune za električnu energiju, toplotnu energiju/energent i račune za vodovod za prethodne tri godine.

#BiH