Članak

IZJAŠNJENJE O MIŠLJENJU KOMISIJE HDZ BiH i SNSD blokirali sutrašnju raspravu o Izbornom zakonu

Čolo očekuje pak da će većina zastupnika ipak biti protiv ovakvog negativnog mišljenja Ustavnopravne komisije.

(Patria) - Na 26. sjednici Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine utvrđena je usaglašenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH Prijedloga zakona o dopuni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač poslanik Denis Zvizdić. Ustavnopravna komisija nije podržala principe ovog Prijedloga zakona.

Članovi Komisije utvrdili su usaglašenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH i Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači poslanici Adil Osmanović, Halid Genjac, Alma Čolo, Safet Softić, Nermin Mandra, Šemsudin Dedić, Šemsudin Mehmedović, Edin Mušić, Edita Đapo, Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Zukan Helez, Mirjana Marinković-Lepić, Aida Baručija, Damir Arnaut, Predrag Kojović i Denis Zvizdić. Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma nije, međutim, podržala principe ovog Prijedloga zakona.

"Ustavnopravna komisija većinom glasova nije podržala prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH koji se tiče integriteta izbora. To znači da se Zastupnički dom sutra neće izjašnjavati o zakonu nego o mišljenju komisije. Ako Zastupnički dom prihvati mišljenje komisije, prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona izlazi iz procedure. Ako ne prihvati mišljenje komisije, zakon se vraća Ustavnopravnoj komisiji da ponovo da mišljenje", pojasnila je Alma Čolo, predsjedavajuća Ustavnopravne komisije Zastupničkog doma Parlamenta BiH i zastupnica SDA.

Čolo očekuje pak da će većina zastupnika ipak biti protiv ovakvog negativnog mišljenja Ustavnopravne komisije, ali je upitno da li će biti dovoljno glasova zastupnika iz RS-a koji podržavaju zakon, odnosno koji neće podržati negativno mišljenje komisije.

Komisija je podržala poslaničku inicijativu Mirjane Marinković Lepić koja glasi:

„Nalaže se Savjetu ministara BiH da, u roku od 60 dana, stavi na dnevni red i odluči po zahtjevima institucija Bosne i Hercegovine za davanje saglasnosti na pravilnike ili izmjene i dopune pravilnika o sistematizaciji državnih institucija. Takođe, Savjet ministara se obavezuje da institucije koje još uvijek nisu dostavile na vrijeme zahtjeve za saglasnost za navedene akte obaveže na dostavlјanje akata u roku od maksimalno 180 dana, te da u istom roku riješi eventualno sporna pitanja sa institucijama Bosne i Hercegovine“.

Radi odsustva vršioca dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH, s dnevnog reda sjednice Komisije skinuta je Informacija o radu Tužilaštva BiH za 2021. godinu.

#BiH