Piše: A. Vrabac
Do održavanja Općih izbora u BiH ostalo je nešto više od pet mjeseci. Blokada institucija BiH koju je započeo SNSD krajem jula 2021. godine nakon što je tadašnji visoki predstavnik Valentin Inzko donio izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida nikada nije ni prestala.
Kadrovi SNSD-a prvo nisu dolazili na sjednice, a onda su zaključkom NSRS dolazili samo na sjednice kada su se razmatrale tačke vezane za bh. entitet Republika Srpska.
Kriza i blokade su dodatno produbljeni i stavovima HDZ BiH nakon što je postalo jasno da izmjena Izbornog zakona BiH po želji Dragana Čovića neće biti. Današnji pokušaj u Domu naroda PS BiH da se usvoje izmjene Izbornog zakona BiH osujetili su delegati SDA predvođeni Bakirom Izetbegovićem. Sutra je novi pokušaj.
Predsjednik SDA je u obrazloženju kazao da se jedan duži period pokušavalo doći do rješenja o izmjenama Izbornog zakona BiH, ali da to nisu uspjeli.
I on je danas govorio o usložnjavanju političke situacije, ali i Čović koji je optužio SDA za nastavak krize nazivajući ovu stranku izvorištem problema i kriza. Slično tvrde i iz SNSD-a koji je prvi započeo praksu nedolaska u državne institucije. Prema Čovićevom shvatanju to je SNSD-ovo pravo, a kad SDA to uradi onda je "neviđena opstrukcija".
Na pitanje vidi li rasplet situacije u BiH do izbora i mogu li se donijeti neke odluke koje će biti rezultat razgovora ovih stranaka, predsjednik SDA je kazao da su oni uvijek na dispoziciji za razgovor, ali da su i HDZ i SNSD koristili razne vrste blokada u proteklom periodu.
„Mi smo uvijek na dispoziciji, SNSD je to odbio i to prilično drsko. Mi smo bili raspoloženi po pitanju državne imovine da se nađu rješenja, po pitanju Inzkovog zakona da se nađu rješenja, do SNSD-a je imaju pretvrd stav. Možda će se smekšavati s obzirom na promjenu situacije u svijetu s obzirom na ono što se dešava u Ukrajini. Možda će i SNSD da dodatno spusti durbin i možda stvari krenu. Do njih je nije do SDA“, kazao je Izetbegović.
Predsjednik SDA je stava kako će se rasplet desiti na izborima u oktobru.
Također je poručio da visoki predstavnik ima mnogo posla do izbora ove godine.
"Sve ono što se bude bojkotovalo i nezakonito zaustavljalo trebao bi pomoći visoki predstavnik", zaključio je Izetbegović.
Budžet institucija BiH za 2022. godinu još uvijek nije upućen u proceduru. Centralna izborna komisija 4. maja raspisuje Opće izbore, a do 19. maja novac za provođenje izbora mora biti operativan. Visoki predstavnik Christian Schmidt više puta je pozivao na usvajanje budžeta i poštivanje Izbornog zakona BiH. Da li je otvaranje ladice bonskih ovlasti počelo s državnom imovinom, a nastavit će se s budžetom BiH, bit će jasnije već početkom narednog mjeseca.