Piše: Amina Čorbo-Zećo
BH javnost skoro nikada do sada nije bila ovako jedinstvena kada je riječ o nekom sudskom procesu, a u slučaju Dobrovoljačke, gdje je Tužilaštvo BiH nesumnjivo podiglo montiranu optužnicu, pod pritiscima Srbije i RS, a jedinstvo valja potražiti u činjenici da je pravno toliko sve jasno, da je igra potpuno providna.
Očigledan utjecaj Srbije i političkih predstavnika iz Republike Srpske na Tužilaštvo BiH, koje su postigli instaliranjem svojih kadrova, sada 'kopa' i po Sudu BiH. Očekuje se i konačna odluka Suda BiH, a istinu o samom ishodu najbolje je opisao Damir Arnaut, član pravnog tima odbrane Ejupa Ganića pred Sudom u Londonu.
„Neće me iznenaditi niti jedan ishod. Ukoliko Sud BiH vrati optužnicu potvrdit će se moje pravno stajalište, da nema nikakvog osnova za novo procesuiranje, a ukoliko potvrde optužnicu potvrdit će se moje sumnje u pravosudni sistem“, kazao je Arnaut.
30 godina poslije dešavanja u Dobrovoljačkoj, a Haški sud kazao da je kolona JNA bila legitiman vojni cilj, te nakon što je 2003. odbačen slučaj, a naknadno i pred Tužilaštvom BiH nastavio se teror srpske politike, ali kroz poluge moći, koje u rukama drže oni koji bi od BiH napravili u miru ono što nisu uspjeli u ratu.
Ponižavanje najhrabrijih boraca Armije RBiH i pripadnika policije nastavlja se metodama specijalnog rata. Idu toliko daleko da je cilj potpuno jasan – izjednačavanje strana – agresora i branilaca, po matrici svi su činili zločine.
Tužilaštvo BiH u optužnici ne navodi niti jednog direktnog izvršioca, pa pitanje komandne odgovornosti je zapravo bacanje prašine u oči porodicama žrtava, a pred svjetskom javnošću izazivanje osjećaja – svi su isti. A, to ne može i nikada neće biti.
Utjecaj srbijanske politike na pravosuđe valja potražiti i u izjavi ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina, koji je bh. pravosuđe, zamislite, branio od Željka Komšića! Time je nesporno pokazao da Srbija jako dobro zna stanje u pravosuđu BiH, ali potezi odgovaraju srbijanskoj politici, pa će ga braniti od bh. lidera!?
Imaju li utjecaja u Sudu BiH pokazat će konačna odluka ove instance vlasti o potvrđivanju optužnice.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine cjelokupnoj bosanskohercegovačkoj javnosti i Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove, koji ima mandat da obavlja više ključnih funkcija Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu (MKSR) i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), morat će hitno predočiti nove činjenice i dokaze na osnovu kojih je podiglo optužnicu. Novi dokazi ne mogu biti laž da Alija Izetbegović 3. maja nije bio zarobljenik već slobodan čovjek!?
To će dobro morati razmotriti i Sud BiH, upozoravaju eksperti prava. Bez toga ne mogu otkloniti svaku sumnju u svoju nepristranost i nezavisnost.
Istovremeno, ako dođe do procesa, kako to mahom poručuju pravni stručnjaci, dokazat će da se radi o politički motiviranim procesima, kojima se optuženim licima (braniocima Bosne i Hercegovine) nanosi nepopravljiva šteta, a Bosni i Hercegovini i finansijska šteta zbog trošenja budžetskih sredstava na ove sudske postupke.