Piše: A. Vrabac
Iako nema nikakav utjecaj na Vijeće sigurnosti UN-a Vlada bh. entiteta Republika Srpska uporedo sa izvještajem koji priprema visoki predstavnik u BiH šalje i svoj izvještaj u kojem iznosi svoje viđenje aktuelne situacije u Bosni i Hercegovini.
Tako je Vlada RS u izvještaju navela da krivicu za sadašnju političku krizu u BiH snosi bivši visoki predstavnik Valentin Incko, koji je, napuštajući funkciju prošle godine, "nezakonito donio dekret kojim se kriminalizuje izražavanje određenih mišljenja o ratu u BiH iz devedesetih godina."
Da pojasnimo, Incko je krajem jula 2021. godine donio dopune Krivičnog zakona BiH kojim se kažnjava i zabranjuje negiranje genocida, veličanje ratnih zločina ili bilo kakvo nagrađivanje osuđenih ratnih zločinaca.
"Ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. augusta 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog kaznenog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a usmjereno je protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve skupine osoba ili člana takve skupine, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili imenuje javni objekt kao što su ulica, trg, park, most, institucija, ustanova, općina ili grad, naselje i naseljeno mjesto, ili slično, ili registrira naziv po ili prema osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili na bilo koji način veliča osobu osuđenu pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine", dio je izmjena Krivičnog zakona BiH.
Nakon tih izmjena predstavnici iz RS-a u institucijama BiH iz reda Srba započeli su blokadu rada institucija, nisu dolazili na sjednice Parlamenta BiH, nisu održavane sjednice Vijeća ministara BiH, Predsjedništva BiH, komisije...
Ove godine 9. januara u Banja Luci tokom obilježavanja neustavnog dana RS iza leđa Milorada Dodika stajao je osuđeni ratni zločinac Vinko Pandurević.
Haški tribunal ga je osudio na 13 godina zatvora. Vinko Pandurević je 1995. godine bio komandant Zvorničke brigade i imao je čin potpukovnika. Na teritoriji pod kontrolom kontrolom njegove brigade bilo je nekoliko stratišta na kojima su strijeljani Bošnjaci iz Srebrenice.
Vlada RS dalje u svom izvještaju tvrdi da RS nije zainteresirana za bilo kakav oblik secesije, a pokušaj da jednostrano prenese nadležnosti sa države na entitet naziva "ostvarenjem svojih legitimnih ustavnih prava".
"Kao da će zakonsko uređivanje medicinskih sredstava u Banjaluci, a ne u Sarajevu, kao što je to bio slučaj dugi niz godina, nekako završiti rasparčavanjem BiH. Oni koji iznose takve zapaljive optužbe imaju ili loše informacije ili loše namjere", navodi se u izvještaju.
Visoki predstavnik Christian Schmidt suspendirao je Zakon o nepokretnosti RS do donošenja državnog zakona kojim se uređuje vlasništvo i upravljanje državnom imovinom. Vlasti RS-a rade i na formiranju entitetske agencije za lijekove i medicinska sredstva iako već godinama postoji državna koja je priznata. O tome je u svom izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a pisao Schmidt.
"Agencija BiH jedina je institucija u BiH ovlaštena za osiguranje sigurnosti i učinkovitosti farmaceutskih proizvoda i medicinskih sredstava u BiH, te jedina takva agencija osnovana u skladu s pravnom stečevinom EU kao uvjetom za BiH u procesu pristupanja EU. Vraćanje unatrag ozbiljno ugrožava unutarnje tržište BiH, posebno slobodno kretanje roba. Podriva ispunjavanje međunarodnih obaveza BiH koje proizlaze iz međunarodnih konvencija koje se odnose na trgovinu opojnim drogama i psihotropnim tvarima i ove reforme izravno se protivi mjerama zaštite javnog zdravlja i predstavlja opasno i nepotreban rizik za živote i dobrobit svih građana BiH”, konstatira Schmidt.
Ono što je interesantno da Vlada RS u svom izvještaju navodi da "ne postoji druga alternativa - građani srpske i hrvatske nacionalnosti u BiH neće dozvoliti prenebregavanje prava koja su im zagarantovana Dejtonskim sporazumom na način koji će islamističkoj stranci SDA omogućiti da ostvari svoj cilj, odnosno da ostvari dominaciju uz snažnu vlast centralizovanu u Sarajevu."
Sjednica Vijeća sigurnosti UN-a održat će se 11. maja, a Rusija je najavila da neće učestvovati pa se otvara pitanje i Schmidtovog direktno obraćanja članicama VS, ukoliko Kina ne bude izrazila protivljenje.